Bebeklerde Banyo Nasıl Yapılır?

Bebeğinizle yapacağınız aktivitelerin en keyiflilerinden bir tanesi de banyo zamanlarıdır. Peki, bebeğinize banyo yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bebeğinizin ilk banyosundan itibaren bilmeniz gereken önemli ayrıntılar var. Hareket eden bir yeni doğan bebeği yıkamak pratik bilgiler gerektirir. Önce rahat olmalısınız. İlerleyen zamanlarda banyo daha da kolaylaşacak ve keyifli bir hal alacaktır. İşte bebek banyosu ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları.

Ne zaman banyo yaptırmalıyım?

Bebeğinizi ne sıklıkta yıkayacağınız bebeğinizin yaşıyla bağlantılıdır. Yeni doğan bebekler o kadar da kirlenmedikleri için haftada 2 veya 3 kez yıkamak yeterli olacaktır. Bebeğinizi yaşı ilerledikçe, daha sık yıkamaya başlayacak, ilk adımlarını atınca da hemen her akşam ona banyo yaptırmanız gerekecektir. Bu banyo, temizlikten çok bebeği sakinleştirmek için önemli rol oynar.

Banyo yaptırmak için en iyi zaman

Bebeğiniz yemeklerden sonra yıkanırsa kusabileceği için banyo için en doğru zaman yemeklerden öncedir. Daha büyük bebekleri gece yatmadan önce yıkayabilirsiniz. Örneğin şöyle bir akşam rutini oturtabilirsiniz; Banyo yaptırmak, masal okumak ve uyku vakti.

Bebeğinizin Banyo Keyfi

Yeni doğan bebek banyosu

Bebeğinizin göbek bağı kalıntısının düşmesinden önce, sünger ile banyo yaptırmalısınız. Bebeğinizi yumuşak, düz bir yere yatırın, bir leğen dolusu ılık su ve bir sünger hazırlayın. Bebeğinizi banyo sırasında sıcak tutmaya özen gösterin ve cildini tahriş etmeyecek bir şekilde silin ve en sonunda yavaş bir şekilde kurulayın.

Eğer kazara göbek bağını ıslatırsanız havluyla nazikçe bastırarak kurulamanız gerekmektedir.

Büyük banyo

Göbek bağı düştüğünde bebeğiniz gerçek bir banyo yapmaya hazırdır. Yıkama işleminde mutlaka yanınızda bir kişinin daha olmasına özen gösterin. Banyo için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemeyi önceden hazırlayın ki banyo yaptırırken bir şeyleri aramakla zaman kaybetmeyin.

İşte örnek liste;

  • Büyük, pamuklu, yumuşak bir havlu
  • Yumuşak bir el bezi
  • Pamuk topları
  • Bebeklere özel sabun ya da göz yakmayan bebek şampuanı
  • Saç fırçası

İlk banyoların uzun olması gerekli değildir, ama bebeğinizi dikkatlice tutup yavaşça cildini temizleyebilirsiniz.

Saç bakımı

Her bebek, saçlı olarak doğmaz, ama bebeğinizin saçlıysa göz yakmayan bir şampuanla saçlarını yıkayabilirsiniz. Sadece ufak bir miktar şampuanı saçına uygulayıp durulamadan önce kısa bir süre için başında bırakabilirsiniz.

Bu noktada bebeğinizin hassas olan gözlerine şampuan gelmemesi için dikkat etmenizde fayda var. Bunun için durulama aşamasında bebeğinizin başını geriye doğru incitmeyecek şekilde suyu arka tarafa doğru akıtabilirsiniz. Bu yaşlarda bebeğinizin saçını ovmanıza gerek yoktur.