Bebeklerde Emme Refleksi ve Emmeme Nedenleri

Bebeğinizin de refleksleri vardır. Bunları bildiğinizde emzirme aktiviteniz daha da kolaylaşacaktır.

Minik bebeğinizi kucağınıza aldınız ve onu ilk kez emzireceksiniz. Belki siz ne yapacağınız konusunda endişeli olabilirsiniz ama o emme konusunda doğuştan yetenekli. Emme öğretilmez çünkü adı üzerinde bu bir reflekstir. Bu içgüdü bebeğin memeyi bulmasını ve emmesini sağlar. Sizin yapmanız gereken onu uyarmak için birkaç hareket. Yenidoğan bebeğinizin yanaklarına, dudak kenarlarına dokunun. Bu sayede başını memenize doğru çevirir ve hemen emme pozisyonunu alıverir. Çünkü bebeğiniz emme konusunda gerçek bir profesyonel ve bu işe karnınızdayken başladı. Bebekler emme antrenmanına henüz anne karnındayken başlar ve emdiği ilk şey parmaklarıdır.

Bebeğinizi uyurken izlediniz mi? O zaman uyurken bile meme emiyormuş gibi ağzını hareket ettirdiğini farketmişsinizdir. Bebeklerde emme refleksi 7. aya kadar sürebilir.

Bebeklerde Emme Refleksi

Bebeklerde bu refleksin olmaması durumunda altında çok ciddi sebepler yatıyor demektir. Doğumsal travmalar, beynin oksijensiz kalması, beyin sapı bozuklukları ve sinir sistemindeki sepsis, menenjit gibi ciddi enfeksiyonlar emme refleksini ortadan kaldırır. Böyle durumlarda karşılaştığınız takdirde acilen doktorunuza başvurunuz.