Bebeklerde Sindirim Problemi

Sindirim sistemi problemleri annelerin en büyük sorunlarının başında gelmektedir. Peki, bu sorunlar çözümü mümkün müdür?

Bebekler özellikle ilk aylarda sıklıkla sindirim sistemi sorunu yaşar. Hatta bu sorunu yaşamayan bebek yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni yaşama alışmak diye özetlenebilir. Yeni doğan bir bebek hayata alışmaya çalışırken mide-bağırsak sisteminin olgunlaşması da zaman alır.

Bu nedenle anneler en başta gaz sancıları olmak üzere reflü ve kabızlık gibi sorunlarla sık yüzleşir. Bebeklerin en sık yaşadığı sindirim problemlerini 4 ana başlığa ayırmak mümkün...

1Gaz Sancıları

Kolik olarak da adlandırılan bu sancılı süreç genellikle doğumu takip eden birinci haftadan sonra başlar. Haftada üç kereden fazla, günde üç saati geçen ataklarla seyreder. Bebek bu sancıları yaşadığında ayaklarını karnına çekerek ağladığını fark edeceksiniz. Sancılı zamanlarda ilgisini dağıtacak saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi makine sesleri bebeği kısa süreli sakinleştirebilir. Bebekler bu dönemde hareket halindeki arabada da susarlar.

2Reflü

Bebeklerde reflü mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Bu durumda bebekler beslenme sonrası az miktarda süt kesiği şeklindeki çıkarabilirler. Eğer bebeğiniz her beslenme sonrası yediklerini fışkırır halde kusuyorsa ve beslenmeyi reddediyorsa mide reflüsünden şüphelenebilirsiniz. Böyle durumlarda yatağının başını yükseltin; anne sütüyle besleniyorsa ve sık mamayla besleniyorsa koyulaştırılmış mamaları tercih etmeye özen gösterin.

Bebeklerde Sindirim Problemi

3İshal

İshal, yeni doğan ve erken süt çocukluğu dönemi harici zamanlarda günde üç kereden fazla bol miktarda sıvı dışkılama halidir. Akut ishaller viral olabilir. Kronik ishallerde ise besin alerjisi ihtimalini düşünebilirsiniz. İshallerde bebek anne sütü alıyorsa süte devam edilip bebeğe ayrıca su verilmeli. Eğer bebek mama alıyorsa bu durumda da su takviyesi yapılabilir. Böyle zamanlarda bebeğinize pro-biyotik takviye yapmak en doğru tercih olacaktır.

4Kabız

Bebeklerde dışkılamanın bir düzeni olmalıdır. Eğer bebeğiniz 3 günden fazla dışkılama yapmıyorsa kabız olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ancak bebeklerde kabızlık süt çocukluğu döneminde geçerli değildir. Bu dönemde dışkılamanın birkaç günde bir olması normaldir. Ancak uzarsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kabızlık, ek gıdaya geçişlerde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bunca zaman anne sütü gibi sıvılarla beslenen bebeklerin katı gıdaya geçişinde böyle problemlerin olması normaldir. Kabız olan bebeğinize bir süre sıvı gıda ve armut, pırasa, kayısı gibi besinler verebilirsiniz.