İdeal Nem Ortamı

Bebeğinizin uyuduğu odanın nemli olması bebeğinizin rahat nefes alması için çok önemlidir!

Yeni bir bebek için hazırlık yapan anne-babaların aklında yüzlerce soru vardır. Bebek odası nasıl hazırlayacağım? Bebek odası ideal nem oranı ne olmalı? Odanın sıcaklığını nasıl ayaralayacağım? Bebeğimin yatağını nasıl seçeceğim? Elbette bu sorular yakın zaman sonra ailenize katılacak bebeğinizin sağlığı için çok önemli.

Bebek odasının ideal nem oranı ne olmalıdır?

Bebek odalarında ideal nem oranı yüzde 40-60 arasıdır. Bunu sağlamanın yolu bebek odasının sık havalandırılmasından geçer. Ama nem ölçen ve nemi kontrol eden cihazlarda artık kolayca bulunabiliyor. Nem alma cihazı belli aralıklarla odaya nem veriyor ve ideal nem oranı sağlıyor. Özellikle burnu sık tıkanan bebeklerde ve üst solunum yolu enfeksiyonu riski bulunan mevsimlerde nem oranına dikkat etmek gerekiyor. Nem, kaloriferlerin yandığı zamanlarda da önemli bir risk oluşturuyor.

İdeal Nem Ortamı

Bebeklerde burun tıkanıklığı ve burun kurumasıyla nasıl baş edileceğinin bilinmemesi onun acı çekmesine neden olabiliyor. Böyle bir dönemde nem ayarlayan elektrikli cihazı kullanabilirsiniz. Ancak eğer imkan yoksa kaloriferin üzerine bırakacağınız dolu bir tas su da iş görecektir. Suyun buharlaşması ile birlikte odadaki nem oranı artacaktır. Bu yolla kuruyan burunlara veda edersiniz. Unutmayın ideal nem, çocuğunuzun üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltır hatta ortadan kaldırır. Bu arada bebek odaları için ideal sıcaklık ayarlamalarını da sık havalandırma yoluyla yapmanızda fayda vardır.

Bebek odaları mevsim ne olursa olsun, gündüz saatlerinde 22, gece saatlerinde ise 20 derece civarında olmalıdır.