4 Farklı Kıtadan 4 Farklı Annelik Yaklaşımı

4 farkli kitadan 4 farkli annelik yaklasimi

Annelik dünyanın en zor işlerinden biri; çünkü hiçbir bebek kullanma kılavuzuyla birlikte doğmuyor! Hatta çoğu yeni anne, bilgilenmek ve öğrenmek için daha deneyimli annelere danışıyor. Türkiye’deki annelerin çocuklarını çok özverili ve sevgi dolu bir şekilde büyüttüğünü biliyoruz. Peki ya diğer ülkelerde yaşayan anneler çocuklarını nasıl yetiştiriyor? İşte Fransa, Güney Afrika, Kanada ve Çin’de yaşayan annelerin yaklaşımları!

Fransa’da Annelik: Daha Serbest Bir Yaklaşım

Fransa’da anneler, bilindik anne algısının dışında bir resim çiziyorlar. Çocuklarının peşinden koşmayı sevmeyen Fransız anneler bu konuda fazla taviz vermemek konusunda ise oldukça katı. Çocuklarından saygılı, kendine yeten ve sabırlı çocuklar olmalarını bekliyorlar. Bu nedenle bir Fransız anneyi asla parkta çocuğunun peşinde göremeyebilirsiniz! Bu yaklaşımlarıyla biraz “soğuk” olarak nitelendirilseler de, uzun vadede çocuklarının daha sağlıklı yetişkinler olduklarını, üstelik kendi hayatlarına da zaman kaldığı için çocuklarını daha keyifli büyüttüklerini söylüyorlar.

Fransa’da Annelik: Daha Serbest Bir Yaklaşım

Güney Afrika’da Annelik: Geleneklere Bağlı

Güney Afrika’da annelik yöntemlerine geleneksel miras yön veriyor. Bizde de olduğu gibi eğer anneler çalışıyorsa çocuk bakımını anneanne ve dedeler üstleniyor ve çocuk bakımı konusunda en çok onlara danışılıyor. Güney Afrika’da anneler kendileri ne gördüyse çocuklarını da öyle büyüttüklerini ve ancak böyle içlerinin rahat ettiğini söylüyorlar. Genç anneler bile yeni yöntemlerin riskli olabileceğini, ancak geleneksel yöntemlere tam olarak güvenebileceklerini söylüyor.

Güney Afrika’da Annelik: Geleneklere Bağlı

Kanada’da Annelik: Daha İzole

Birçok ülkede çocukları günlük hayatın içinde, kafelerde, restoranlarda görürüz; fakat durum Kanada’da böyle değildir. Kanada’da anneler, çocuklarını diğer yetişkinlerin bulunduğu ortamlardan ayırma eğilimindedir. Arkadaşlarıyla buluştuklarında çocuklarını yanlarında götürmemeye özen gösterirler. Diğer birçok ülkede anneler daha deneyimli annelere danışırken, Kanadalı anneler akranlarından fikir almak isterler ve diğer insanların ne düşündüğüne önem verirler.

Kanada’da Annelik: Daha İzole

Çin’de Annelik: Çocuklarına Pervane

Amerikalıların “çocuğuna pervane olmak” anlamına gelen “helikopter ebeveyn” tabirini Çinli anneler neredeyse zorunlu bir iş olarak görüyor ve iyi anneliğin çocuğun hayatına mümkün olabildiğince dahil olmaktan geçtiğine inanıyor. Genelde evde birlikte yaşadıkları anneanne ve dede çocukların hayatında en az anne babaları kadar söz sahibi oluyor. Bu nedenle Çin’de çocukların ilk öğrendiği şey büyüklere saygı oluyor.

Çin’de Annelik: Çocuklarına Pervane

Kültürel farklılıkların doğurduğu yetiştirme tarzları bir yana, nerede yaşarsa yaşarsın her anne çocukları ve ailesi için en iyisini ister. İster Fransa’da ister Çin’de doğsun, her çocuğun ebeveynlerinden koşulsuz sevgi görmeye ihtiyacı vardır ve yeryüzündeki her annenin kalbi bu ihtiyacı karşılayacak sevgi ve sonsuz sabırla doludur!