Bebeğim Sindirim Problemi mi Yaşıyor? 10 Soruda Sindirim!

Bebeğim Sindirim Problemi mi Yaşıyor? 10 Soruda Sindirim!

Sindirim problemi yaşayan annelerin merak ettiklerini yanıtladık. Cevaplar, yazımızın devamında.

Gaz sancısı, kusma, anne sütü yetersizliği, ishal ve kusma… Tüm bunları bebeklerde sindirim problemi genel başlığı altında toplamak mümkün. İşte annelerin sindirim problemlerine dair en sık sordukları sorular ve cevapları.

Bebeğim Sindirim Problemi mi Yaşıyor? 10 Soruda Sindirim!

 

Yeni doğan bebekler her beslenme sonrasında emdiği sütün bir kısmının ağzından akıtabilir. Bu süt, fazla emilen ve sindirilemeyen kısımdır ve bu yolla vücuttan atılır. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, bu kusmalar fışkırır tarzda oluyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekmekte.
Bebeklerin, sindirim sistemleri tam gelişmemiş olduğundan doğumdan sonraki ilk 4 ayda gaz sancısının olması çok normaldir. Sık yapılan ve gaza sebebiyet olan besinlerden birkaçı da inek sütü, şekerli su, emziklere batırılan bal ve pekmezdir. Gaz problemini çok daha nadir yaşayan bebeklerse anne sütü ile beslenenlerdir.
Gazı olan bebek omza yatırılıp, yumuşak hareketlerle sırtı ovalanmalıdır. Böyle durumlarda bebekler sırt üstü yatırılıp karınlarına yapılacak masaj onları çok rahatlatacaktır.
Emzirme döneminde stres, yorgunluk ve gerilim annelerin sütünü etkileyen en büyük etkenlerdir. Sütü artıran besinlerin başında taze meyve ve sebzeler, tahıllı besinler ve et geliyor. Bu dönemde bol sıvı tüketmek ve bebeği sık emzirmek de sütü artıran etkenlerdendir.
Anne sütü yağlı yapısı nedeniyle bebeklerde hafif sulu dışkıya sebep olur. Sağlıklı bir bebekte dışkı rutini günde 5 defadan fazla değilse ve altın sarısı ise her şey yolunda demektir.
Ek gıdalara başlamanın en sağlıklı zamanlaması 6. ayın sonudur. Bu sebeple anne sütü alan bebeklerde ek gıda vermeye gerek yoktur.
Bebekler ilk aylarda suya gereksinim duymazlar. Anne sütü hem sıvı hem de besin ihtiyacını tek başına karşılayabilir. Bebeğin ek gıdaya başlamasıyla su içmeye de başlayabilir.
Uzman görüşüne göre ek gıdaya geçişin en uygun zamanlaması 6. aydan sonra olmalıdır. Geçiş aşamasında tahıllar ve meyve suyu pürelerini bebeğinize yedirebilirsiniz. Pirinç, mısır ve Tahıllı Cicibebe bu aşamanın en doğru tercihleri olacaktır.
Ek gıdaya ilk geçişte dikkat etmeniz gereken şey besin porsiyonlarının ufak olması bebeğiniz açken yedirilmesi. Eğer bebeğiniz ishal, kusma ve alerji gibi reaksiyonlar gösterirse mutlaka doktorunuza danışmalı ve tüm besinleri kaşıkla yedirmeye başlamalısınız.
Bebeklerin mamalarında içme suyu kullanmak ve mamaların taze olması çok önemlidir. İlk yarım saat bir mamanın tüketilmesi için en makul zamanlama olarak kabul edilir. Bir saati aşan mamayı kesinlikle bebeğinize yedirmemeli ve tazesini hazırlamalısınız.