Bebeğime Su Vermeye Ne Zaman Başlamalıyım?

Bebeğime Su Vermeye Ne Zaman Başlamalıyım?

Yaz aylarında annelerin aklına en çok takılan konulardan biri de bebeklerine su vermeye başlama zamanıdır.

Bebeğiniz 6 aylık olana kadar su içmemelidir. O zamana kadar, sıcak havalarda bile anne sütünden veya formuladan sıvı alımı yapması yeterli olacaktır.

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda, aşırıya kaçmadan ona yudum yudum su verebilirsiniz. Aksi takdirde fazla su karın ağrısı yapabilir veya midesini doldurduğu için yemek yeme düzenini bozabilir. Birinci yaşından sonra, katı gıda tüketmeye başlayınca istediği kadar su içmesine izin verebilirsiniz.

Bebeğinize 6 aydan önce su vermek neden güvenli değil?

6 aylıktan küçük bir bebeğe su verilmesi, vücudunun anne sütü veya formuladaki besin maddelerini emme kabiliyetini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca 6 aylıktan küçük bir bebeğin su içmesi, karnını tok tutmasına ve beslenme arzusunu ortadan kaldırmasına neden olabilir.

Çok nadir de olsa, çok fazla su içen bir bebek, su zehirlenmesi veya komaya girmesine neden olabilecek bir durum yaşayabilir. Su zehirlenmesi, vücutta sodyum konsantrasyonunu çok fazla seyreltir ve elektrolit dengesini bozarak dokuların şişmesine neden olur.

Formulayı sulandırmalı mıyım?

Formulayı sulandırmayı denemeyin. Formulanın bulunduğu paketteki talimatları dikkatlice uygulayın ve sadece önerilen su miktarını dikkate alın. Formulaya çok fazla su eklemek, su zehirlenmesine neden olmakla birlikte formulanın içindeki besin değerlerinin azalmasına neden olur ve bebeğiniz ihtiyacı olan besinleri alamaz.

Bebeğimin susadığını nasıl anlarım?

Bebeğinizin ihtiyaçlarını anlatma yöntemleri yaşına göre farklılık göstebilir. Bebeğiniz küçükken acıktığında, susadığında veya altını kirlettiğinde sıkıntısını ağlayarak dile getirebilir. Bebeğinizin yaşı büyüdükçe su gördüğünde işaret ederek veya ses çıkararak susadığını belirtebilir. Genel olarak bebeğinizin susuz kaldığını vücut ısısının artmasıyla, cilt, ağız içi kuruluk ve idrar çıkışında azalma ile anlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.babycenter.com/404_when-can-babies-drink-water_1368488.bc

Kaynak: http://www.bebek.com/bebekler-ne-kadar-su-icmeli_m