Bebeğiniz Diş Çıkarıyor

Bebeğiniz Diş Çıkarıyor

Bebeğinizin diş çıkarma dönemi boyunca dişlerinin kaşınması ve bu süreçte ateşlenmesi çok sık görülür. Bu durumlara hazırlıklı olun!

Yaklaşık 6. ya da 7. ayda başlamakla birlikte her bebekte değişebilen diş çıkarma dönemi, hem siz hem de bebeğiniz için biraz sıkıntılı geçebilir. Peki sizi bu süreçte neler bekliyor? Diş çıkarırken neler yaşanabilir?

  • Bebeğiniz 2 veya 3 aylık olduğu dönemde salya akıtmaya başlar ve bu durum oldukça normaldir. Ayrıca bu salya akıntısı, yanaklarında ve çenelerinde kızarıklıklar oluşmasına sebep verebilir; boğazında biriktikçe de tıkanıklık yaratıp öksürtebilir.
  • Bebeğinizin dişleri çıkarken, diş etine bir miktar baskı uygular ve bu da iltihap oluşumuna ve küçük kanamalara yol açabilir. Bu durum doğal olarak bebeğinizin ağrı hissetmesine sebep olur. Dolayısıyla diş tam olarak çıkana dek bebeğinizin huysuzlaştığını, ağrıdan dolayı kulaklarını sıkça kaşıdığını ve uyku sıkıntısı yaşadığını fark edebilirsiniz.
  • Bebeğiniz, çok sık gerçekleşen bir durum olmakla birlikte diş çıkarırken ateşlenebilir.
  • Bebeğinizin dişleri çıkarken sıklıkla kaşınır; bu kaşıntıyı geçirmek ve rahatlamak için de etrafta bulduğu bir çok şeyi ısırma refleksi gösterir.
  • Diş çıkarmak demek daha çok tükürük üretmek, daha çok tükürük üretmek de bağırsakların normalden daha hızlı çalışması demektir. Dolayısıyla diş çıkarma aşamasında olan bebeğinizin ishal olması normal karşılanabilecek bir durum olmakla birlikte, bu durumun 1 günden daha fazla sürmesi başka rahatsızlıkların da belirtisi olabileceğinden, doktorunuza başvurmanız gerekir.