Bebek Masajı

Bebek Masajı

Keyifli zamanlardan bir tanesi de bebeğinize yapacağınız masaj zamanlarıdır. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bebekler ilgiden hoşlanır. Hele ki anne ilgisi paha biçilemez. Bebeğinize masaj yapmak için zaman ayırmak onun için de sizin için de bir ödüldür. Birbirinize bu yolla odaklanabilirsiniz. Masaj yaparken ortamı sıcak ve ılık tutmak, masaj yapmadığınız vücut kısımlarını bir battaniye ile kapatmak gerekebilir.

Bu süreçte bebeğinizin etrafını havlu ile sarabilirsiniz. Yeni doğan bebekler aynı zamanda yumuşak kısımlarının (göbek, göğüs, uyluk, koltuk altları vb.) korunmasına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bebeğinizin rahat olduğunu hissettiğinizde buralara b yapın.

Bebek Masajı

Bebek Masajının incelikleri

Bebekler karmaşık hislere sahiptirler. “Tamam” ya da “tamam değil” mesajlarını eş zamanlı verebilirler. Stres işaretleri hıçkırık, renk değişmesi, size odaklanamama, huzursuzluk, kıvrılma, ağlama, rahatlık işaretleri mutluluk, bağırsak sesleri, parlak gözler ve kendi ellerini-ayaklarını sıkmadır. Bebeğiniz ağladığında genellikle karın ağrısı vardır. Bebeğinizi rahatlatmak için göbeğini ve sırtının alt kısmını ovabilirsiniz.

Bebeklerde masajın rahatlatıcı incelikleri;

  • Bebeğinizin bacağını bir elinizle tutun, diğer elinizle uyluğunu ovun.
  • Ayağı iki elinizde tutarak, eşit basınçlarla ayak tabanına parmaklarınızla masaj yapın.
  • Aynı işlemi ayak ve bacaklarda da yine yumuşak ve dikkatli dokunuşlarla tekrarlayın.
  • Karna masaj yaparken bebeğinizin kaburgalarına dikkat edin, ellerinizin kaburga kemiklerinin altında olduğundan emin olun.
  • Önce bir elinizle ve sonra diğeri ile karın üzerinde saat yönünde dairesel hareketler uygulayın.
  • Dizleri karnına doğru katlayın ve 10 saniye bekleyin, bacaklarını tutup gevşemesi için çok hafifçe sallayın.
  • Parmaklarınızı bir araya getirin göğsünün ortasına ellerinizi yerleştirip her iki tarafından koltuk altları hizasına gelene kadar dışa doğru masaj yapın.
  • Kollara gelince, bir elinizle bir kolunu tutun ve alt kol etrafını diğer elinizin yardımıyla ovun. Bilek boyunca çekin. Tıpkı sağma hareketi yapar gibi tutan elinizi ve ovan elinizi değiştirerek tekrarlayın.
  • Yüz masajı için de ellerinizle bebeğinizin yüzünü kapayın ve alnına doğru dairesel hareketler yapın.