Bebekler Neden İshal Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebekler Neden İshal Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizi ishal yapan yiyeceklerden uzak tutmalısınız!

Bebeklerde ishale neden olan birçok şey vardır. Viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar ishale neden olan şeylerdir. Bunun dışında bağırsak paraziti, antibiyotik ya da beslenme düzeni de sebep olmuş olabilir.

Bakteriyel enfeksiyon durumlarında ise, ishal çok daha ciddi bir hal alır. Bu tür durumlarda kramplar, dışkının kanlanması ve ateşlenme görülebilir. Bunun yanı sıra ishalin başka nedenleri de vardır.

Kulak Enfeksiyonu

İshal durumununda bebeğiniz kulaklarını çekiştiriyorsa ve keyfi yerinde değilse, kulak enfeksiyonu olmuş olabilir. Bu durum, ishal olmasının bir nedenidir.

Parazitler

Eğer bebeğinizde gaz varsa, midesi rahatsızlanıyorsa, ishal dışkısı yağlıysa parazit sorunu var demektir. Bu enfeksiyonlar çok bulaşıcıdır. Bir doktor gözetiminde ilaç tedavisi görülmesi gerekir.

Antibiyotikler

Antibiyotik kullanımında verilen ilaç çok önemlidir. Kullanılan antibiyotik, öldürmesi gereken bakterilerle birlikte yararlı bakterileri de öldürüyor olabilir. Bu da ishale neden olur. Doktor kontrolünde, bu sorunu çözebilirsiniz. Yani ishal anında, bebeğinizi doktor kontrolünden geçirmeniz gerekir.

Meyve Suyu

Şekerli içecekler ve meyve suları ishale neden olabilir. Bu tür gıdaları azaltırsanız, ishal de bitecektir. Mama ayarlamasını da iyi yapmanız gerekir. Mamaya katılan su miktarı, bu durumlarda çok önemlidir.

Gıda Hassasiyeti

Gıda hassasiyeti sıkça görülen bir durumdur. Laktoz hassasiyeti, bebeklerde en çok görülen hassasiyettir. Bu durum da ishale neden olabilir. İshalin yanında karın ağrısı ve gaz da görülür.

Zehirlenme

İshalin yanında kusma görülüyorsa, bebeğiniz yiyecek dışında ilaç, bitki, kimyasal gibi başka bir madde yutmuş olabilir. Bir an önce hastaneye gidilmelidir.

Bebekler Neden İshal Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğimin ishalini nasıl tedavi ederim?

Su, bu durumda en önemli kaynaktır. Yeteri kadar sıvı almasına dikkat edilmesi gerekir. İshalin yanında kusma ya da mide bulantısı yoksa, annesi sütü veya devam sütü vermeye özen gösterin. Şekerli şeylerden kaçının. Şeker, ishali daha kötü hale getirir.

Yaşının uygunluğuna göre katı gıdalar da ishale iyi gelmektedir. Muz, pirinç, elma suyu, kızarmış ekmek gibi besinler, ishali geçirmede yararlı olur. İştah kapanması bu dönemde görülebilen bir şeydir. Sadece yeterince su aldığından emin olmanız gerekir. Bu dönemde yoğurt, içinde bulundurduğu maddelerden ötürü ishali azaltır.

Yani ishal tedavisinde yoğurt, etkili ve kolay bir yöntemdir.