Bebekler Neden Kabız Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bebekler Neden Kabız Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Kabızlık sorunu yaşayan bebeğinizin uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri!

Bebeklerde kabızlık seyrek veya düzensiz bağırsak hareketlerine verilen genel isimdir. Bazı bebekler normalde günde birkaç kez dışkı yaparken, bazıları ise haftada birkaç kez yapar. Bu normaldir. Normal olmayan ise düzensiz bağırsak hareketleridir. İşte burada da devreye yine annenin gözlem gücünün girmesi gerekiyor.

Kabızlığın belirtileri!

Kabız olan bebekte görülen ilk semptomlar öncelikle seyrek veya düzensiz bağırsak hareketleri olarak özetlenebilir. Ama sadece bu belirtiler kabızlık sorununu anlamak için yeterli değildir. Kabızlık durumunda başka bulgular da görülür…

  • İştahsızlık
  • Enerji kaybı
  • Mutsuzluk hali
  • Kötü kokulu gaz çıkarma ve dışkılama
  • Karın ağrısı ve rahatsızlık

Bebekler neden kabız olur?

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde yaygın kabızlık sorunu görülmez. Ancak yine de kabızlık bebeklerde sık rastlanan bir sorundur. Yeterince beslenmeme ve yeterince sıvı tüketmemek bebek ve çocuklarda kabızlığın başlıca nedenleri arasındadır. Buna ek olarak kabızlık bazen de ilaç yan etkisi olarak ortaya çıkabilir…

Bebekler Neden Kabız Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Nasıl tedavi edilir?

Kabızlık sorununun ardından ciddi bir durum olmadığından hem siz hem de doktorunuz eminse alınacak birkaç küçük önlem bu sıkıntıyı aşmak için yeterli olacaktır.

  • Bebeğinizin bol miktarda su tükettiğinden emin olun.
  • Çiğneme yeteneğine göre, bol miktarda püre haline getirilmiş ya da dilimlenmiş meyve ve sebze yemesini sağlayın. Elma, kayısı, üzüm, şeftali, armut, erik gibi meyvelerin kabızlığı azalttığı bilinmektedir. Kuru erik, kuru kayısı kaynatılarak püresini de bebeğinize yedirebilirsiniz.