Bebekler Neden Kusar?

Bebekler Neden Kusar?

Bebeğinizin neden kustuğunu merak ediyor musunuz? Sebepleri yazımızın devamında.

Bebekler pek çok nedenle kusabilir. Özellikle yeni doğan ve anne sütü ile beslenen bebeklerde kusmanın temel nedeni hava yutmak ve bebeğin gazını çıkaramamaktır. Bunun yanı sıra biberonla beslenen ya da biberonu bir oyuncak haline getiren bebekler de yine bolca hava yuttukları ve gazlarını çıkaramadıkları için kusma sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.

Bebeklerde kusma genelde önemli bir sorun olarak görülmese de özellikle fışkırır tarzdaki kusma sorunlarının ardında ciddi sorunlar yaratabilir. Bu tür durumlarda doktorunuzla iletişim halinde bulunmanızda fayda vardır.

Kusma nedenleri!

Nedenlerden biri reflüdür. Bebeklerde doğumdan sonraki 10 gün içinde başlayan reflü, giderek azalır. Bebeğinizi besledikten sonra 30 dakika kadar dik oturtmanız, bu sorunu çözmenizde yardımcı olacaktır. Tüm önlemlerinize rağmen kilo alması yavaşladıysa, doktor kontrolünden geçmelidir.

Bebeğiniz zorlanarak kusuyorsa!

Bu durum ciddi sorunlara işarettir. Mide bulantıları ve öğürtüler görülen bebeğiniz sonunda sert bir şekilde kusabilir. Hatta zaman zaman bu kusmuk burnundan da gelebilir. Eğer iyi gözlemlerseniz, bebeğinizin mide bulantısı olduğunu fark edebilirsiniz.

Özellikle yeni doğan bebeklerde, 24-36 saat arasında şiddetli kusma görülüyorsa, sindirim sisteminin bir yerinde tıkanıklık belirtisi olarak kabul edilir.

Bebekler Neden Kusar?

Psikolojik etkenler…

Kusma, psikolojik de olabilir. Bebeğinizde görebileceğiniz uyum sorunu, kendisini kusma olarak gösterebilir. Anne gerginliği, anne huzursuzluğu, ilginin az olması veya benzer nedenler bebekte kusmaya neden olabilir. Yani bebeğinizin gergin hissetmemesi gerekmektedir. Aksi halde kusarak tepkisini gösterir.

Acaba hasta mı?

Bebeğiniz kustuğunda tabii ki hasta sanabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzun her durumda bilgisi olmalı. Sadece mide bulantısına yönelik çözümler kusmayı önler. Ama önemli olan hastalığı tedavi etmektir. Yani doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç vermemelisiniz.