Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma

8. ayla birlikte Eti Cicibebe Tahıllı bisküvisi ile çiğneme ve yutma gelişimine destek olduğunuz bebeğiniz artık diş çıkarıyor!

Bu aralar çocuğunuz huzursuzluk çekebilir veya kulaklarını çekiştirmeye başlayabilir. Geceleri de ağlayarak uyanmasına şahit olabilirsiniz. Bütün bunların sebebi çocuğunuzun azı dişlerinin çıkması olabilir. Azı dişleri ağzın en gerisinde, altlı üstlü ve çift uçlu olan dişlerdir. Diş çıkarma sırası genel olarak şöyledir: Ön santral dişler: 6-10. ay arası, Lateral (yan dişler): 9-12. ay arası, Kanin (köpek dişi): 15-21. ay arası, Birinci azılar: 13-18. ay arası, İkinci azılar: 24-33. ay arası

Ancak herşeyde olduğu gibi diş çıkartmada da çocuktan çocuğa farklılıklar görülebilir. Kalıtımsal bir durum olduğundan, dişlerin çıkma zamanı anne ve babadan geçen genetik özelliklere göre değişebiliyor. 3 yaşına geldiğinde bebeğinizin 20 adet süt dişi çıkmış olacak. Hem size, hem çocuğunuza çok çektiren bu dişleri biraz rahatlatmak için çocuğunuza kemirme bisküvileri hazırlayabilir ve doktorunuza piyasada bulunan diş rahatlatıcı jeller hakkında tavsiyesini sorabilirsiniz.

Bebeklerde diş sağlığı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.