Bebeklerde İshali Tetikleyen Besinler

Bebeklerde İshali Tetikleyen Besinler

Bebeğinizin ishali, yediği besinlerden kaynaklanabilir. Bu durumda, alınan besinlere dikkat etmek gerekir.

İshal; gıda zehirlenmesi, enfeksiyonlar, alerji, antibiyotik kullanımı ya da zehirlenme nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumlar dışında ise, yiyecek sebebiyle gerçekleşmesi muhtemeldir.

Bebeklerde ishale neden olan besinler arasında süt ve süt ürünleri, lif bakımından zengin meyveler ve meyve suyu, yumurta, sıcağa dayanıklı olmayan ve çabuk bozulmaya müsait yiyecek ve içecekler neden olur. Bebeğinizin gıda alerjisi de olabilir. Alerji yapan besin tüketildiğinde ishale kusma da eşlik edebilir.

Bebeklerde İshali Tetikleyen Besinler

Süt veren anneler de yediklerine dikkat etmeli…

Son zamanlarda bebeğinizin kaka miktarı artışıysa, bunun nedeni araştırılmalıdır. Ama aniden ortaya çıktıysa sorumlu yiyecekler olabilir. Bebeklerde ishali tetikleyen etkenler arasında anne sütünün etkisi hiç de azımsanacak durumda değildir.

Dolayısıyla emziren annenin de yediklerine dikkat etmesi gerekir. İşte süt veren annelerin ishalden korunmak için uzak durması gereken besinler…

  • Acı biber: “Capsaicin” metabolizmayı hızlandırır ve acı biberde bulunur. Acı biberi yedikten yaklaşık 2 saat sonra etkisi kendini gösterir.
  • Yapay yağlar: Ambalajlı satılan bazı ürünlerde yapay yağ kullanılır ve bu özellikle patates cipslerinde bulunur. Yapay yaş mideden sindirilmeden geçtiği için bağırsakları bozar ve ishale neden olur.
  • Tatlandırıcılar: Bu da yapay bir üründür ve sindirilemediği için aynı sonucu gösterir. Aldığınız üründe yapay şeker kullanılıp kullanılmadığını etiketlerini okuyarak öğrenebilirsiniz.
  • Kafein: Bağırsak hareketlerinde artışa ve kasılmalara neden olur ve sonuçta ishal olunabilir. Bir olumsuz etkisi de idrar söktürücü özelliğidir. Bu yüzden vücut susuz kalabilir.”