Bebeklerde İshalin Sebepleri ve İshalken Beslenme

Bebeklerde İshalin Sebepleri ve İshalken Beslenme

Viral enfeksiyonlar ya da diş çıkarma dönemlerinde bebeğiniz ishal olabilir.

Viral enfeksiyonlarda ishale; kusma, ateş gibi semptomlar eşlik edebilir. Bazen anne sütü alan bebekler, annelerinin beslenmesinin değişimine bağlı olarak ishal olabilirler. Besin alerjisi ve laktoz intoleransı sonucunda da ishal görülebilmektedir. Bebeğinizi yakın zamanda yeni bir besinle tanıştırdıysanız besin alerjisinden; süt ve süt ürünleri tüketiminden bir-iki saat sonra ishal, gaz semptomları gördüyseniz de laktoz intoleransından şüphelenebilirsiniz.   

İshalin sebebi ne olursa olsun ishal ve ishale eşlik eden diğer semptomları incelemeniz, semptomlar başlamadan önce tüketilen besinleri değerlendirmeniz ve bebeğinizin doktorunu hemen bilgilendirmeniz gereklidir. 

Bebeğiniz ishalken alması en gerekli şey sıvıdır. Su, meyve suyu, formül süt, anne sütü… En azından 10 dakikada bir, bir çorba kaşığı kadar sıvı vermeye çalışın.

Haşlanmış patates, muz, lapa, kızarmış ekmek gibi gıdaların ishale iyi geldiğini bilsek de artık doktorlar vücudun enfeksiyonla mücadelesinde önemli rol oynayan birçok gıda maddesini diyetlere ekliyorlar. Özellikle içinde aktif kültürler barındıran yoğurt faydalı olacaktır. Bebeğinize bunun dışında tam makarna, elma, havuç verebilirsiniz. 

İshal dönemlerinde yağ, tereyağı, ağır soslar ve baharatlardan kaçının.