Gelişim Tablosu – Persentil Tablosu

Gelişim Tablosu – Persentil Tablosu

Bebeğinizin aylık kontrollerine gittiğinizde doktorunuzun onun boyunu, kilosunu ve baş çevresini ölçtüğünü, bu bebek gelişimi verilerini bilgisayara ve sağlık karnesinde yer alan tablolara noktalar koyarak işaretlediğini görebilirsiniz.

Bunun amacı bebeğinizin genel gelişimini takip edebilmek üzere büyüme verilerini Gelişim tablosu/Persentil tablosu üzerinde değerlendirmektir. Bu tablolar bebeğinizin fiziksel gelişimiyle ilgili size ve doktorunuza genel bir bilgi sağlamak içindir. Bebeğinizin boy ve kilo ölçülerinin tablodaki verilerle kıyaslanması, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.

Persentil tablolarında 3 ve 97 persentil arasındaki tüm değerler normal kabul edilir. 50 persentil standart değerdir ve ortalama çocuk ölçüsünü gösterir. 97 persentil en uzun veya en kilolu normal çocuğu gösterir. Örneğin 3 aylık bir kız bebeğin ağırlığı 35 persentile denk geliyorsa, kilosu o yaştaki kız çocuklarının %35’inden fazla, %65’inden az demektir. Persentilde önemli olan, bebeğinizin gelişim sürecinde persentil değerlerinin kendi içinde tutarlılık göstermesidir.

Bebeğinizle ilgili en doğru persentil hesabını, doğumundan itibaren kontrollerini yapan doktoru verecektir. Persentil tablosu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Benzer Başlıklar

Bebek Yemekleri Bebek Yemekleri
Bebek Yemekleri Bebek Yemekleri