Jinekolojik Muayene Takvimim

Jinekolojik Muayene Takvimim

Hamilelik dönemindeki en önemli hususlardan biri de doktorunuzla olan görüşmelerdir. Hamilelik sürecinizin takip edilmesi ve sağlığınız için jinekolojik muayene öneminin detaylarını derledik.

Bebeğiniz ve sizin sağlığınız için hamileliğiniz boyunca gebelik kontrolleri devam etmeli. Sağlıklı gebelik ve sağlıklı doğumun gerçekleşmesi de rutin kontroller ve testlerden geçiyor. Hamilelik testi yaptınız ve pozitif çıktı. İşte tam da o zaman doktor konrolünün başlaması gerekiyor. Doktorunuz sizi muayene edip, bir kan testi isteyecek ve hamileliğinizin başladığını resmen ilan edecek. Ve yol haritanızı birlikte çizeceksiniz.

Hamileliğiniz Sırasında Size Uygulanacak Olan Muayene ve Testler

Jinekolojik Muayene

Daha önce yapılmadıysa, bu muayeneyi doktorunuz ilk buluşmanızda yapabilir. Çok önemli bir muayenedir. Çünkü hamileliğinizi olumsuz yönde etkileyebilecek genital rahatsızlıklar varsa bu yolla ortaya çıkacaktır. Ultrason ve papsmear testi (simir testi) de bu muayenenin devamına eklenecek değerlendirmelerdendir.

Sistem Muayeneleri

Dolaşım, boşaltım sindirim, solunum, kas ve eklemler, sinir sistemi… Yani vücuttaki tüm sistemler ilk muayenede kontrolden geçer. Eğer anormal bir durum varsa doktorunuz sizi o hastalığın uzmanı olan bir başka doktora yönlendirir.

Tansiyon ve Kilo Ölçümü

Tansiyon ölçümü her muayenede yapılır. Ölçüm sakin bir vaziyette otururken yapılıp not edilir. Kilonuzu ise doktorunuz her gittiğinizde ölçecek ama siz evdeyken sabah aç karnına ölçüp doktorunuza bildirmeniz daha doğru. Bu sayede fazla kilo artışınız varsa önceden önüne geçilip müdahale edilebilir.

Laboratuvar Testleri

  • Kan grubu belirlemek ve hamilelikte kan uyuşmazlığı sorununu önceden saptamak için kan testi yapılır. Kan, parmak delinerek alınır.
  • Anne adayında kansızlığı ve enfeksiyon hastalıklarını belirlemek için tam kan sayımı yapılır.
  • İdrar tahlili gebelik döneminin en önemli testlerindendir. Çünkü idrar testiyle birçok hastalık saptanabilir.
Ultrasonografi

Doktorunuzla ya da gerekli gördüğü zamanlar sizi ultrasona sokacaktır. Ultrasonografi önemli bir muayenedir ve hemen hemen her normal ve anormal durumun habercisidir. Dış gebelik ve mol gebelik için erken dönemde saptanmalarında etkilidir. Miyom, yumurtalık kisti gibi kitleleri saptar, bebeğin doğumsal anormallikleri, normal gelişimi, düşük tehlikesi gibi hayati bulguları görür.

Indirekt Coombs

Anlamı: Kan uyuşmazlığı testi. Sadece bu uyuşmazlığı yaşayan anne adayları içindir.

Jinekolojik Muayene Takvimim

 

Tarama Testleri

İkili Test

Hamileliğin 11 ve 14. haftaları arasında ikili test yapılır. Down sendromu riskinin belirlenmesinde önemli bir yeri vardır. Bu haftalarda yapılmasının nedeni, böyle bir riski erken saptamaktır.

Üçlü Test

Hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında yapılır. Anneden alınan kan incelenerek aynı ikili testte olduğu gibi down sendromu, trizomi 18 ve defekti riskleri belirlenir. İkili testte çıkan risk eğer üçlü tarama testi sonucunda daha yüksek riskte çıkarsa, kesin tanı için amniyosentez yapılır.

Detaylı Ultrason

Bu ultrason, bu konuda uzman bir hekim tarafından değerlendirilir ve gebeliğin 17. ve 23. haftaları arasında yapılır. Ayrıntılı ultrason yaklaşık yarım saat sürer. Bebeğin tüm vücudu aileye 4 boyutlu olarak gösterilir. İç organları ve dış görünümü detaylı olarak incelenir.