Bebek Sahibi Olmadan Önce Yapmanız Gereken 8 Aktivite

bebek sahibi olmadan once yapmaniz gereken 8 aktivite

Çoğu kadın bebek sahibi olduktan sonra neler olacağını düşünür, fakat öncesinde de kendinizi hamileliğe hazırlamanız oldukça önemlidir. Vücudunuzu ve zihninizi hazırlamak, hamileliğinizin de rahat geçmesini sağlayabilir. Bebeğiniz karnınızda büyümeye başlamadan önce yapmanız gereken 8 aktiviteyi sizin için sıraladık.

1. Kilo Verin

Eğer ideal kilonuzun üzerindeyseniz, bebek sahibi olmadan önce ideal kilonuza gelmek sizi daha iyi hissettirecektir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinerek hamileliğinize iyi bir başlangıç yapabilir, bu alışkanlıklarınızı hamilelik sürecinizde de devam ettirebilirsiniz.

1. Kilo Verin

2. Doktorunuzu Ziyaret Edin

Hamile kalmak istediğinizi doktorunuzla paylaşın ve herhangi bir sağlık probleminizin olup olmadığını anlamak için eşinizle birlikte check-up yaptırın. Böylelikle bebeğinizin sağlığını etkileme olasılığı olan bir problemi önceden tespit edip, tedavi görebilirsiniz.

2. Doktorunuzu Ziyaret Edin

3. Eşinizle Daha Çok İletişim Kurun

Çocuk sahibi olmak büyük bir karar. Eşinizle bu konu hakkında sık sık konuşarak kafanızdaki soru işaretlerini giderebilir, kararınızdan emin olup olmadığınızı tartışabilirsiniz. Eğer bu büyük sorumluluk için erken olduğunu ya da hazır olmadığınızı düşünüyorsanız, eşinizin olumlu yorumları ve desteği sizi rahatlatacak ve daha doğru bir karar vermenizi sağlayacaktır.

3. Eşinizle Daha Çok İletişim Kurun

4. Bol Bol Sosyalleşin

Bebeğiniz doğduktan sonra arkadaşlarınız sizi çok özleyecek! Hamileliğiniz boyunca ve bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra eskisi kadar boş zamanınız olmayacak. Bu nedenle öncesinde bol bol arkadaşlarınızla vakit geçirip, dışarı çıkıp sosyalleşmeyi ihmal etmeyin!

4. Bol Bol Sosyalleşin

5. Moralinizi Yüksek Tutun

Moralinizi her zaman yüksek tutup pozitif olarak hamilelik kararının stresini azaltabilirsiniz. Özellikle bu dönemde fazla yorucu olmayan sporlara yönelebilir; yoga, nefes egzersizleri veya doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek gibi ruhunuzu doyuracak aktiviteler yaparak da moralinizi yüksek tutabilirsiniz.

5. Moralinizi Yüksek Tutun

6. Para Biriktirin

Eğer bebek sahibi olacaksanız ekonomik gücünüzün olması çok önemlidir. Özellikle hamilelik ve doğum süreçlerinde bebeğinizin bakımı ve ihtiyaçlarınız için paraya ihtiyacınız olacaktır. Hamile kalmadan önce kenara biraz para koyarak daha rahat bir gebelik geçirebilirsiniz. Aile bütçenize katkıda bulunarak masraflarınızı daha kolay karşılayabilirsiniz.

6. Para Biriktirin

7. Kitap Okuyun

Kitaplar bu dönemde en yakın dostunuz olabilir. Kitap okuyarak hem kendinizle baş başa kalabilir, hem de rahatlayabilirsiniz. Hamilelik ile ilgili kitaplar okuyarak bebek bakımı ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

7. Kitap Okuyun

8. Seyahat Edin

Her bir seyahat size farklı dünyaların kapılarını açacak, ufkunuzu genişletecek, değişik kültürler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bebek sahibi olduktan sonra yeni doğan bebeğinizle seyahat etmeniz zorlaşacağı için, hamile kalmadan önce görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilir, eşinizle keyifli vakit geçirerek tatil yapabilirsiniz.

8. Seyahat Edin