Çin Takvimi Nedir ve Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama

Çin Takvimi Nedir ve Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama

“Karnınız sivri mi, yoksa oval mi? Hamileliğin güzelliğinizi artırdığını mı, azalttığını mı düşünüyorsunuz? Canınız ekşi mi, yoksa tatlı mı çekiyor?” Hamileliğinizin başlarındaysanız, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek için sorulan bu soruları sık sık duyuyor olmalısınız. Peki, bu defa şans kurabiyesi tadında bir cinsiyet tahmin yöntemi denemeye ne dersiniz?

İnsanların büyük çoğunluğu için çocuk sahibi olmak, hayatta yaşanabilecek en özel deneyimlerden biri! Öyle ki çiftler için bu özel zamanlar, bebek beklediklerini öğrendikleri ilk andan başlayarak hayat boyu devam ediyor. Bir insanı bedeninde yaratıp kucağında büyütmenin ve her anının en yakın şahidi olmanın heyecanı asla bitmiyor. Bu denli eşsiz zamanlar için sabırsızlanıyor olmaksa elbette ki fazlasıyla haklı bir tepki!

Anne-baba adaylarının çocukları konusundaki ilk heyecanını, onları ultrasonda görecekleri ilk an oluşturuyor. Bu aşamadan sonra sabırsızlıkla beklenen en önemli günlerden biri de şüphesiz bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenecekleri tarih! Bebeğin cinsiyeti elbette ki kaygı duyulacak bir konu değil. Fakat ebeveynler, gelecek günlerin hayalini kurarken haklı olarak çocuklarıyla ilgili tüm detayları zihinlerinde oturtmak isteyebiliyor.


Siz de bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeyi sabırsızlıkla bekleyen ebeveynlerden biri misiniz? Bunun için zamanı hızlandırmanın ya da bebeğinizin gelişimi tamamlanmadan kesin bir sonuca varmanın yolu maalesef ki bulunmuyor. Fakat heyecanınızı artırarak bekleme sürecinizi çok daha eğlenceli hale getirebilecek bir tahmin yöntemi mevcut: Çin Takvimi!

Çin Takvimi Nedir?

Çin Takvimi Nedir?

Çin Takvimi, 20’nci yüzyılın başlarından itibaren popüler olmaya başlamış ve günümüzde de halen kullanılmakta olan bir cinsiyet tahmin çizelgesi. Esas adı Çin Cinsiyet Tahmin Tablosu olan bu takvimin, 18-45 yaş aralığındaki hamile kadınların mevcut yaşına ve hamile kaldığı aya göre bebeğin cinsiyetini gösterdiğine inanılıyor. Küresel çapta büyük bir şöhrete sahip olan Çin Takvimi’ne duyulan inanç o kadar güçlü ki doğruluk payının yüzde 70 ila 90 aralığında olduğunu savunanlar dahi mevcut!

Çin Cinsiyet Takviminin Tarihçesi

Çin Cinsiyet Takviminin Tarihçesi

Pek çok kişi tarafından doğruluğuna kuvvetle inanılan Çin Cinsiyet Takvimi’nden, haklı olarak mucizelerle dolu bir tarihsel arka plan bekleniyor. Fakat ne yazık ki bu beklentiyi karşılayabilecek somut bir kaynak bulunmuyor. Aksine Çin Takvimi’nin geçmişine dair bilinenler, sadece birkaç kulaktan dolma söylentiye dayanıyor. Üstelik bu söylentilerin her biri birbirinden oldukça farklı hikayeler aktarıyor!

Söylentilerden biri, orijinal Çin Cinsiyet Takvimi Tablosu’nun 300 yıl önceye ait olduğuna yönelik. Bu anlatıya göre takvim, söz konusu dönemde Qing Sarayı’nda özel muhafızlar tarafından korunuyordu. Ve takvimden, hanedanın daha çok erkek çocuk sahibi olması için faydalanılıyordu. Diğer bir söylenti ise Çin Takvimi’nin 700 yıl önce bir kral mezarında ele geçtiği; günümüzde ise “Çin Bilim Enstitüsü” adında bir kuruluşta saklandığı yönünde. Fakat böyle bir enstitünün varlığı bile şüpheli!

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Her ne kadar doğruluğuna dair kesin kanıtlar bulunmasa da, bebeğinin cinsiyetini bir an evvel öğrenmek isteyen ebeveynler Çin Takvimi’ne büyük bir ilgi duyuyor. Hesaplaması hayli kolay olan bu tabloya bir göz gezdirmenin elbette ki herhangi bir sakıncası yok. Bunun için ihtiyaç duyulan tek şey ise anlaşılır bir tablo. Ki bu tabloyu da hemen aşağıda bulmanız mümkün!

Cinsiyet Tablosu
  • Tablonun sol köşesinde yer alan sütunda yaşınızı bulun.
  • Ardından üst satırda yer alan aylar arasında hamile kaldığınız ayı seçin.
  • İşaretlediğiniz satır ve sütunun kesiştiği hücre, size bebeğinizin tahmini cinsiyetini gösterecek!

Unutmayın ki bu tablo, Çin kültüründe aktif şekilde kullanılmakta olan Ay-Güneş Takvimi’ne göre hazırlanıyor. Bu sebeple de doğru bir sonuç için hamile kaldığınız yaşın ve ayın Çin Ay-Güneş Takvimi’ndeki karşılığını bilmeniz gerekiyor.


Çin Takvimine Göre Yaş Nasıl Hesaplanır?

Çin Takvimine Göre Yaş Nasıl Hesaplanır?

Çin’in geleneksel olarak kullanmaya devam ettiği Ay-Güneş Takvimi’nde bir ay, Ay’ın Dünya çevresindeki bir tam turunu ifade ediyor. Buna karşın bir yıllık süre, Dünya’nın Güneş etrafındaki bir tam turu ile belirleniyor. İki farklı hareketin temel alındığı bu takvim çeşidinde sapmaları engellemek için ise ayın sonuna fazladan gün ya da yılın sonuna fazladan ay eklenebiliyor. Bu sebeple de kişinin Miladi Takvim’deki yaşı ile Ay-Güneş Takvimi’ndeki yaşı farklı oluyor.

Takvimlerdeki bu farklılık kendi başına dahi yeterince kafa karıştırıcı görünüyor, öyle değil mi? Fakat işleri iyice zorlaştıran bir konu daha var: Çin’de yeni doğan bir bebek, bir yaşında kabul ediliyor! Ve bu sebeple de bebekler ilk yaş gününde iki yaşına girmiş oluyor. Hal böyleyken Çin Takvimi’ne göre yaşınızı asla bulamayacağınızı düşünebilirsiniz. Ama aslında uygulamanız gereken denklem oldukça basit:

Çin Ay-Güneş Takvimi’ne Göre Yeni Yıl Tarihleri

1978

7 Şubat

1979

28 Ocak

1980

16 Şubat

1981

5 Şubat

1982

25 Ocak

1983

13 Şubat

1984

2 Şubat

1985

20 Şubat

1986

9 Şubat

1987

29 Ocak

1988

17 Şubat

1989

6 Şubat

1990

27 Ocak

1991

15 Şubat

1992

4 Şubat

1993

23 Ocak

1994

10 Şubat

1995

31 Ocak

1996

19 Şubat

1997

7 Şubat

1998

28 Ocak

1999

16 Şubat

2000

5 Şubat

2001

24 Ocak

2002

12 Şubat

2003

1 Şubat

2004

22 Ocak

Kaynak: https://www.teasetc.com/education/chinese-lunar-new-year-calendar-and-zodiac-animals


  • Tablodan doğdunuz yılı bulun.
  • Doğum yılınızın Çin Takvimi’ne göre hangi tarihte başladığına bakın.
  • Doğum tarihinizin gün ve ay kısmı, tablodaki Çin yeni yılı tarihinden önceyse şu anki yaşınıza iki yaş daha ekleyin. (Örn: 28.01.1978 doğumlu biri, mevcut yaşına +2 eklemeli.)
  • Doğum tarihinizin gün ve ay kısmı, tablodaki Çin yeni yılı tarihinden sonraysa bir yaş daha ekleyin. (Örn: 28.03.1978 doğumlu biri, mevcut yaşına +1 eklemeli.)

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru?

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru?

Çin Cinsiyet Tahmin Tablosu’na yönelik istatiksel çalışmaların çoğu, bu tablonun doğruluğunu destekleyecek düzeyde yüksek bir doğruluk oranı ortaya koymuyor. Üstelik bu çalışmalar ışığında tablonun doğruyu yansıttığını söyleyen katılımcıların birçoğunun da Miladi Takvim tarihlerini kullandığı, yani yanlış bir hesaplama yaptığı anlaşılıyor. Özetle halihazırda hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bu tablonun, deneyimler baz alındığında da doğruluk payının hayli düşük olduğunu söylemek mümkün.

Hamile kaldığınız zaman bebeğinizin cinsiyeti, sağlık durumu ya da karakteri gibi çeşitli kişisel ya da fiziksel özellikleri tespit edebileceğinizi iddia eden pek çok geleneksel tavsiye duyabilirsiniz. Fakat huzurlu ve sağlıklı bir gebelik dönemi için bilimsel temele dayanmayan her şeye kulağınızı tıkamanız gerektiğini unutmamalısınız. Gebelik süreciniz ve bebeğinizle ilgili aklınıza takılan tüm sorular için sadece doktorunuzdan yardım almalısınız!


*Bu sayfada yer alan bilgiler sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Bebeğinizin cinsiyetine göre doğum sonrası için hazırlıklar yapmadan önce, doğru bilgi almak için yalnızca tıbbi test ve kontrollere güvenmelisiniz.

Kaynaklar:
Tsai, M. A., “The Origin Of Chinese Baby Gender Birth Chart”, Chinese Fortune Calendar, 2022.
Katz, D., Wylie, B., “568: The Chinese Birth Calendar for Prediction of Gender – Fact or Fiction?”, American Journal of Obstetrics Gynecology, 2009. DOI: https://doi.org/10.1016/j.ajog.2009.10.433
“Chinese Calendar”, New World Encyclopedia.
Beğen
Kaydet