Sadece Yeni Annelerin Anlayacağı 6 Durum

sadece yeni annelerin anlayacagi 6 durum

Tıpkı annelerimizin dediği gibi, anne olmadan önce anlaşılamayacak birçok şey var. Yeni anneler, diğer deneyimli annelerin tavsiyelerinin önemini ancak anneliği tecrübe ettikçe anlayabiliyorlar. İşte endişesiyle, mutlu anlarıyla ve tüm gerçekliğiyle sadece yeni annelerin anlayacağı 6 şey!

1 – Endişe ve mutluluk iç içedir

Anne olduktan sonra vücudunuz, farklı duyguları farklı yoğunluklarda yaşamanıza neden olan birtakım hormonlar salgılar. Bazen inanılmaz güçlü duyguların karışımını aynı anda hissedersiniz ve nasıl bir ruh halinde olduğunuzu anlayamayabilirsiniz. İlk kez anne olmak, deneyimsizliğin ve anne olmanın doğasının getirdiği endişe ve korkuyu da beraberinde getirir; fakat aynı zamanda bebeğinizle geçirdiğiniz her anın tadını çıkarır ve kendinizi bulutların üzerindeymişçesine mutlu hissedersiniz.

1 - Endişe ve mutluluk iç içedir

2 – Aldığınız kıyafetler haftalar içinde küçük gelir

Alışverişi kim sevmez ki? Bebeğiniz için yeni şeyler almak, dışarı çıkıp biraz hava almak için de iyi bir bahanedir. Hamilelik döneminizden itibaren bebeğinize hevesle almaya başladığınız tonlarca kıyafetin bir iki hafta içinde bebeğinize büyük geldiğini görünce çok şaşırırsınız. Bu kadar çabuk büyüyebileceğini tabii ki anne olmadan önce bilemezdiniz! Bunu deneyimledikten sonra artık bebeğinize daha bol kıyafetler almaya başlarsınız. İşte annelerin “seneye de giyersin” diyerek bol kıyafet alma alışkanlığı anneliğin ilk yıllarına dayanır! ☺

2 - Aldığınız kıyafetler haftalar içinde küçük gelir

3 – Evden çıkmadan önce liste yapmanız gerekir

Eskiden çanta, anahtar ve montunuzu alıp evden çıkarken anne olduktan sonra evden çıkmadan önce ciddi bir planlama yapmanız gerekir. Her ihtimale karşı bebek bezi, pudra, merhem, mama, kaplar, ıslak mendil ve daha birçok şeyi yanınıza almanız gerekir. Tüm bunları unutmamak için her defasında upuzun bir liste yaparsınız. Evden çıkmanız bir saati bulur ve artık taşıdığınız şey çanta değil bavuldur.

3 - Evden çıkmadan önce liste yapmanız gerekir

4 – Hijyen ve güvenlik en büyük önceliğiniz olur

İlk kez anne olduktan sonra neredeyse bütün eşyaları atıp tüm evi dezenfekte ettirmek istersiniz. Bebeğinizin elinden düşürdüğü emziği ya da oyuncağı en az 3 kez yıkamadan içiniz rahat etmez. Evde ne kadar köşe, priz ve bebeğinize zarar verme ihtimali bulunan eşya varsa hepsini tekrar organize edersiniz. Bebeğinizin incinme ya da hasta olma fikri sizi rahatsız eder ve tüm tedbirleri almak istersiniz. Bazen fazla endişelendiğinizi düşünseniz de aslında anneliğin doğası budur ve her anne bebeğini dış tehlikelere karşı korur!

4 - Hijyen ve güvenlik en büyük önceliğiniz olur

5 – Eşinize “babası” diye hitap etmeye başlarsınız

Eşinizle ilk tanıştığınız andan itibaren ona “canım, sevgilim, birtanem…” gibi sevgi sözcükleriyle hitap etmiş olabilirsiniz. Ancak bebeğiniz dünyaya geldikten sonra artık eşiniz bebeğinizin “babası”dır ve bu belki de şimdiye kadar kullandığınız en büyük sevgi sözcüğüdür. Bu hayatınıza yeni giren sevgi sözcüğü size sadece evli bir çift değil, ailesi olan sorumluluk sahibi bireyler olduğunuzu hatırlatır.

5 - Eşinize “babası” diye hitap etmeye başlarsınız

6 – Arkadaşlarınıza artık bir anne olduğunuzu anlamaları için zaman vermeniz gerekir

Bekâr ya da anne olmayan arkadaşlarınızın artık anne olduğunuz gerçeğini anlamaları biraz zaman alabilir. Bazıları sizi eskisi gibi sürekli dışarı çıkmaya davet ederken bazıları da sizi meşgul edeceğini düşündüğü sosyal aktivitelerden bilinçli olarak bihaber bırakır. Kısaca, tam olarak nasıl davranacaklarını bir süre kestiremezler. Onlara karşı açık olmalı ve artık anne olmanızın arkadaşlığınızı ne ölçüde etkileyeceğini anlatmalısınız.

6 - Arkadaşlarınıza artık bir anne olduğunuzu anlamaları için zaman vermeniz gerekir