30 Haftalık Hamilelik

Geri İleri

Bu zamana kadar 8 kilo almanız gerekmekte. Daha fazla aldıysanız bunu bir gözden geçirin ve önlem alın.

Kendinizi hem bedensel hem de zihinsel yönden rahatlatmaya ve gevşetmeye çalışın. Bunun için evde ya da bir uzman yardımıyla yapabileceğiniz çeşitli egzersizler var. Araştırmadan, bilmeden, öğrenmeden sakın bu konuyla ilgili çabalara girmeyin.

Yapacağınız yanlış hareketler sizin ve bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir. Ödem, eğer bir de hava sıcaksa artış gösterebilir. Eğer şişmeler ileri düzeydeyse ve 1 günden fazla sürüyorsa, kilo alımı çok arttıysa doktorunuza danışın. Bu belirtiler “Preeklampsi”yi de akıllara getirir. Bu rahatsızlık sizde ve bebeğinizde ciddi sorunlara yol açabilir.

Teşhisi çok kolaydır. İdrardan protein atımı en büyük belirtilerinden olduğu için basit bir idrar tahliliyle tespit edilebilir.

Bebeğiniz…

Yeri daralıyor. Bu yüzden hareketleri hızlı olacaktır ve eskisi gibi sık hissedilmeyecektir. Gün içinde en az 10 kez hareket etmesi normaldir. Daha az hareket ediyorsa doktorunuza danışmanızda fayda var. En çok el ve ayaklarını oynatır.

Bebeğinizin tüm gün içeride ne yaptığını merak ediyor musunuz? Gününün büyük bir kısmını gözlerini açıp kapatmakla geçiriyor! Işıkları takip etmek en sevdiği oyun.

Boyu 45 cm, ağırlığı da 1350 grama ulaştı.