Bebeklerde İshal

Bebeklerde İshal

İshal, en az kabızlık kadar sık görülüyor. Peki ya bebeğiniz ishal olduğunda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bebeklerde ishal tıpkı kabızlık gibi bebeklerde sık görülen rahatsızlıklardan biri. İshal bebeklerin sağlık durumunu izlemek yine annelerin üzerine düşen önemli görevlerden biri. Annenin öncelikle bebeğinin vücut ısısının normal olup olmadığını bilmesi lazım. Çünkü ishal eğer ateşle birlikte görülüyorsa ciddi sorunlara işaret edebilir ve hızla doktor kontrolü gerekebilir. Ama ishali iyi tespit etmek gerekir.

Çünkü her sıvı dışkılama ishal demek değildir. Yeni doğan bebekler her beslenmeden sonra kaka yaparlar ve kakaları genelde yumuşaktır. Bunun yanı sıra anne sütü de bebeğin kakasını etkiler. Dolayısıyla bebeğin her zamankinden farklı bir şekilde kaka yapması endişelenecek bir durum değildir. İshal vakaları soğukkanlı ebeveynleri bile alarma geçirirken, birçok ailede genelde ishal vakalarının hafif geçeceğini düşünerek, bebeğin susuz kalmadığı sürece bunu sağlık tehdidi olarak düşünmez.

Zaten en çok dikkat edilmesi gereken nokta da susuzluk halidir. İshal olan bir bebekte susuzluk ciddi, hatta hayati bir durum olabilir. Bu sebeple bebeğinizin ishal olması halinde yeterince bol miktarda su aldığından emin olmalısınız.

Bebeklerde İshal

Doktora başvurmakta zamanlama önemli

3 aylık ya da daha küçük bebeğiniz ishal olduysa, mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir. Eğer daha büyükse ve 24 saat içinde bir düzelme görülmemişse, yine doktor kontrolünden geçmelidir. Bazı durumlarda doktor müdahalesi gerekmez ama acil bir durum varsa, mutlaka doktora götürülmelidir.

  • Kusma görülüyorsa,
  • Ağzı kuruduysa, uzun süredir çiş yapmıyorsa ya da gözyaşı olmadan ağlıyorsa,
  • Kanlı dışkısı varsa,
  • 3-6 ay arasındaki bebeğinizin 38 dereceden yüksek ateşi varsa

Bebeğinizi ishalden korumanın yolları

Bebeğinizi ishalden korumak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

  • Bebeğinizin elini sıkça yıkayın.
  • Bebeğinizin bakımını yaptıktan, bezini değiştirdikten ve banyo yaptırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayın.
  • Yemek hazırlamadan önce ellerinizi mutlaka yıkayın.