Bebeklerde Diş Sağlığı

Bebeklerde Diş Sağlığı

Diş çıkarma sancılı ve sorunlu bir süreçtir. Diş bakımıysa en az bu süreç kadar önemli ve zor geçebilir. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var!

Süt dişleri nasılsa dökülecek yerine yenileri gelecek. Bu tür bir düşünce bebeğinizin ömrü boyunca diş sorunları yaşamasına neden olabilir. Temel felsefeyi unutmayın. Ağaç yaşken eğilir.

Bu yüzden ilk dişi çıktığı andan itibaren bebeğinize diş sağlığı ve bakımı hakkında bilgiler vermeye, ona örnek olmaya, yanında sık dişlerinizi fırçalamaya gayret edin. İşte bebeklerin diş sağlığı ile ilgili annelerin aklına en çok takılan sorular ve cevapları…

Bebeklerde Diş Sağlığı

Bebeklerin birbirlerinden farklı olduklarını unutmamak gerektiği ile birlikte, bebekler diş çıkarırken genel olarak ilk dişler 4‐7 aylık olduğunda yüksek olasılıkla alt çenede çıkmaya başlayacaktır. Bebekler yaklaşık 6. aylarını doldurduklarında, doğduklarından beri diş etlerinin içinde gizlenmiş olarak bekleyen dişler bulundukları yerden çıkarak belirginleşmeye başlar. Bir istisna olmadığı takdirde, önce alt ön taraftaki 2 süt dişi; sonrasında da üst ön tarafta 4 süt dişi görünür hale gelir. 36 aylık olmadan önce ise, toplamda 20 süt dişine sahip olur.
Genel olarak bebeklerin dişleri çıkarken çok fazla ağrı çekmezler. Yine de bu durumdan rahatsız olduklarını düşünüyorsanız, ya temiz bir bezi ya da bir dişleme halkasını soğutarak ellerine verin, bu onların huysuzluklarını bir nebze alacaktır.
Öncelikle belirtmek gerekir ki, emzirmenin bebeğinizin süt dişlerine hiçbir olumsuz etkisi yoktur, aksine faydalıdır. Biberon kullanımında ise dikkat edilmesi gereken nokta, 1 yaşına basmasıyla birlikte biberonun bıraktırılması gerektiğidir. Meyve suyu gibi aromalı ürünlerde şeker miktarı yüksek olduğundan, kesinlikle biberon ile verilmemesi gerekir.
Biberonla süt veya meyve suyu içen bebeklerin, bunu uzun süreli olarak yapması diş çürüğüne sebebiyet verebilir. Bu nedenle, bebeğinizin ağzında biberonla gereğinden fazla vakit geçirmesinin önüne geçmeniz ve 1 yaşına basmadan önce bardak kullanım alışkanlığını kazandırmanız gerekir.  

Detaylı bilgi için Biberon Çürüğü Nedir ve Nasıl Engellenir? yazımıza göz atın.

Bebeğinizin dişlerini fırçalamak için hiç beklemenize gerek yok, ilk dişi belirgin hale geldiği anda günde iki defa olmak üzere başlayabilirsiniz. Diş macunu seçimini yapmadan önce diş hekimi ile görüşmenizde fayda olacaktır. İlk aylarda diş fırçası kullanmanıza ise gerek yoktur. Islak bir tülbent yardımıyla bebeğinizin dişlerini narince temizleyebilirsiniz.
Parmak emmenin, çocuğun parmağını emme süresine ve sıklığa göre, dişlerin gelişimine olumsuz etkileri olabilir. 3-4 yaşından sonra parmak emen çocukların çocuk gelişim uzmanı tarafından görülmesi uygundur.
Uzm. Dr. Nihan Çehreli tarafından onaylanmıştır