Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin İlk Belirtileri

Anne olmak isteyen ya da hamilelik şüphesi duyan birçok kadın hamilelik testi yapmadan önce bazı ipuçları görmek ister. Hamile kalınan ilk hafta hamileliğin anlaşılması oldukça zordur.

Haftalar geçtikçe hamileliğin sebep olduğu hormonlar artış gösterir ve buna bağlı olarak vücutta bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu yazımızda size hamile olduğunuzun habercisi olabilecek erken belirtilerden söz edeceğiz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet (Regl) Gecikmesi

Regl gecikmesi her kadın için hamilelik şüphesi doğuran en önemli belirtidir. Ancak her regl gecikmesi hamilelik belirtisi olarak görülmemelidir. Her kadın farklı sebeplerden dolayı dönem dönem regl gecikmesi yaşayabilir. Düzenli regl olan kadınlar için ise regl gecikmesi, hamileliğin en görünür belirtisi olabilir. Regl tarihlerine göre yumurtlama günleri kolayca tahmin edilebilir.

Adet Regl Gecikmesi

Mide Bulantısı

Hamileliğin en bilinen belirtilerinden biri de mide bulantısıdır. Hamileliğin üçüncü haftasında ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma durumu bazı kadınlarda daha erken de kendini gösterebilir.

Mide Bulantısı

Kahverengi Akıntı

Bazı kadınlarda regl döngüsünün son haftalarında oluşan, çok hafif, leke şeklinde vajinal kanamalar görülür. Bu implastasyon kanaması olabilir. Kısa süreli ve leke şeklinde oluşan bu kanama, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşur. Ancak bu kanama her kadında görülen bir hamilelik belirtisi değildir.

Kahverengi Akıntı

İştah Açılması

Birçok anne adayının yaşadığı erken belirtilerden biri de iştah artmasıdır. Sürekli yeme isteği ve çok sık aralıklarla acıkma, hamileliğin habercisi olabilir.

İştah Açılması

Tiksinme

Hamilelik belirtileri arasında en sık rastlanan durumlardan biri de tiksinmedir. En sevilen yemeklerden tiksinilebilir ve kokulara karşı aşırı hassasiyet gösterilebilir. Severek kullanılan parfüm kokuları bile katlanılamaz hale gelebilir.

Tiksinme

Ruh Halinde Değişiklikler

Hamilelik hormonlarının etkisiyle ruh halinde ani değişiklikler meydana gelebilir. Sebepsiz yere sinirlenme, aniden gelen mutsuzluk hissi hamileliğin habercisi olabilir

Ruh Halinde Değişiklikler

Yorgunluk ve Halsizlik

Yorgunluk ve halsizlik hamileliğin başlarında sık görülen belirtilerden biridir. Hamilelikle birlikte vücudun yükü artar. Buna bağlı olarak normal şartlardan daha yorgun hissedebilirsiniz. Yorgun ve halsiz hissetme durumu hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sona ermektedir.

Yorgunluk ve Halsizlik

Uyku Problemi

Yorgunluk ve halsizlik durumuna bağlı olarak gün içerisinde sürekli uyuma isteği ve geceleri sık sık uyku bölünmesi hamileliğin belirtileri arasındadır. Hamileliğin vücudunuzda yarattığı değişimler uyku düzeninize de yansıyabilir.

Uyku Problemi

Baş Dönmesi

Hamilelik belirtileri dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de baş dönmesidir. Hamilelik kan damarlarını genişlettiği için tansiyon düşebilir ve buna bağlı baş dönmeleri yaşanabilir.

Baş Dönmesi

Sık İdrara Çıkma

Normal zamandan çok daha sık aralıklarla idrara çıkmak erken hamilelik belirtileri arasındadır. Hamilelik hormonlarının etkisiyle vücut daha fazla su üretir, mesaneniz normalden fazla çalışır ve buna bağlı olarak daha sık idrara çıkılır.

Sık İdrara Çıkma

Göğüs Hassasiyeti

Hamileliğin başlaması ile birlikte göğüslerde hassasiyet oluşmaya başlar. Göğüs uçlarında koyulaşma, göğüslerde dolgunlaşma ve ağrı hamileliğin erken belirtileri arasındadır.

Göğüs Hassasiyeti
Beğen
Kaydet