Bebek Bakımı

Bebek Bakımı

Bebeğinizin aranıza katılmasını beklerken, onun bakımı konusunda bazı endişelere kapılabilirsiniz.

Bebek bakımı son derece hassas ve özen isteyen bir konudur. Bu yazımızda bebek bakımına dair önemli başlıkları sizin için derledik.

Yeni doğan bebeklerin bakımı

Yeni doğan bebeklerin bakımı oldukça önemli ve hassastır. Kıyafet seçiminden sindirim problemlerine kadar pek çok alanda özel bir bakım uygulanması gerekir. Yeni doğan bebeklerin bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebeklerde banyo saatleri

Bebeğinizin ilk aylarında haftada 2-3 kez banyo yapması yeterli olurken, büyüdükçe banyo yapma sıklığını artırabilirsiniz. İlk adımlarını atmaya başladığında, banyo yapmayı uykudan önce bir ritüel haline getirebilirsiniz. Bebeğinizin ilk banyosundan itibaren bilmeniz gereken tüm detaylar için Bebeğinizin Cilt Temizliği ve Banyo saatleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebeklerde saç bakımı

Bebeklerin cildi son derece hassas olduğu için bebeklere özel üretilen şampuan ve sabunlar kullanılmalıdır. Saçlı bebeklerin saçları sık sık taranmamalı, saç derisine zarar verecek fırçalar kullanılmamalıdır. Yumuşak fırçalı ya da geniş aralıklı taraklar tercih edilmelidir. Bazı bebeklerin kafasında, kalın ve yağlı saç derisinden oluşan konak adı verilen bir tabaka oluşur.

Bu bebeğinizin vücudunun ürettiği doğal ve zararsız bir yapıdır. Endişe edilecek bir durum değildir. Bebeklerde Konak Hastalığı ve Tedavisi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebeklerde pişik

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, ona en uygun bezi bulamaya çalışırken pişik gibi vakalarla karşılaşabilirsiniz. Pişiğe karşı yapmanız gerekenler için Bebeklerde Pişik ve Tedavisi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebeklerde cilt temizliği

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde cildi özel bir koruma tabakası ile kaplıdır. Bu tabakaya zarar vermemek için kimyasal maddeler içeren temizlik ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bebeğinizin altını ve cildini temizlerken ılık suyla ıslatılmış pamuk kullanmalısınız. Bebeğinizin cilt bakımıyla ilgili tüm detaylar için Bebeklerde Cilt Bakımı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde tırnak kesme

Bebeğinin tırnağını ilk kez kesecek olan çoğu anne tedirginlik yaşayabilir. Ancak bebeklerin tırnakları çok hızlı uzar, bu yüzden bebeğin kendisine zarar vermemesi için bir an önce tırnak kesme işlemine alışmak gerekir. Annenin tedirginliğini yenmesi ve rahatça hareket edebilmesi için tırnak keserken bebeğin uyuduğu bir aralık seçilebilir. Uykusu hafif olan bebekler için mutlaka birinden destek alınmalı, bebeğin elleri tutularak tırnakları kesilmelidir.