Yemek Seçen Çocuğa Yemek Yedirmenin 5 Yolu

yemek secen cocuga yemek yedirmenin 5 yolu

Minik bebeğiniz büyüdü ve artık yemek seçmeye mi başladı? Endişelenmeyin, birçok çocuğun yaptığı gibi o da yemek seçmeye ve bu konuda diretmesi her annenin başına geliyor. Çözüm ise tabii ki sizin elinizde. Yaratıcı çözümlerle ve uygun yemek ortamları hazırlayarak çocuğunuza sevmediği besinleri rahatlıkla yedirebilirsiniz.

1. Az Ve Sık Sık Yedirin

1. Az Ve Sık Sık Yedirin

Bir anda bir tabak dolusu yemek çocuğunuzun gözünü korkutabilir. O sebeple azar azar porsiyonlarda sık sık yedirmek işinizi kolaylaştıracaktır.

2. Yemek Saatine Yakın Sıvı Tüketimini Azaltın

2. Yemek Saatine Yakın Sıvı Tüketimini Azaltın

Yemek öncesinde içilen sıvılar mideyi şişirir ve öğüne geçildiğinde şişkinlik yaratır. Yemekten 30 dakika önce sıvı alımını mutlaka durdurmalısınız.

3. Sofrada Bir Sohbet Ortamı Oluşturun

3. Sofrada Bir Sohbet Ortamı Oluşturun

Yemek sofralarınızı çocuğunuzla keyiJli anlar geçirdiğiniz bir alan haline getirin. Aklında sofranın zorla yemek yendiği yer olarak konumlamasına kesinlikle izin vermeyin. Yemeklerinizi sıcak, sohbet dolu, keyiJli bir ortamda yemeğe özen edin.

4. Yemeklerin Görünümünü Değiştirin

4. Yemeklerin Görünümünü Değiştirin

Çocuğunuz yoğurt sevmiyor olabilir. Onu zorlamak yerine içine meyve katarak meyveli yoğurt haline getirebilirsiniz. Bu sistemi sevmediği her besin için uygulayabilirsiniz. Peyniri, omlet içinde; balığı, köfte haline getirerek tüketmesini sağlamak işinizi epey kolaylaştıracaktır.

5. Besinler Üzerine Hikayeler Yaratın

5. Besinler Üzerine Hikayeler Yaratın

Çocukların yemeyi pek sevmediği ancak bir o kadar da faydalı olan bir besin varsa o da kuşkusuz sebzedir. Ispanak, pırasa, brokoli, karnabahar ve daha nicesinin faydasını saymakla bitiremeyiz ancak çocukların düşüncesi bu konuda farklı olabiliyor. Birçok çocuk sebze olan sofraya oturmak dahi istemiyor.