Çocuğunuzla İletişim Kurma Yolları

Çocuğunuzla İletişim Kurma Yolları

Çocuğunuz artık bilgiye ulaşmak istiyor ve bu ihtiyacını da sizinle gidermek istiyor. Bu etkili iletişim sağlama yollarını anlamak aslında çok kolay.

Çocukla iletişim kurmanın en kolay yolu direkt ve net olmaktır. Uzun cümleler farklı örnekler hikâyeler çoğu zaman işe yaramaz. Çocuk net bilgi almak ister. Etkili iletişim yöntemleri öğrenmek anne ve baba, çocuklar için çok önemlidir. Anne ve babalar, iyi bir de dinleyici olmalıdır.

Çocuğu dinlerken, onun ifadelerini algılamaya çalışarak vücut dilini gözlemlemeli, duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmalıdır.

Kendini ifade etsin

Çocukla iletişim kurarken içine düşülen en büyük yanlış tehdittir. Çocuklarınızı asla tehdit etmeyin. Tehdit, çocukların kendilerini güçsüz olarak algılamalarına yol açar. Çocuğunuz konuşurken sözünü kesmeyin ve siz konuşmaya başlamadan önce onun cümlesini tamamlamasına fırsat verin.

Bu çocuğunuza özgüven verir. Çocuğunuzun davranışları karşısında eleştirel olmayın. Eğer çocuğunuzda olumsuz bir davranış gözlemliyorsanız, onun kişiliğini hedef almak yerine sadece olumsuz davranışı eleştirin.

Göz teması önemli

  • Çocuğunuza sürekli ismi ile hitap edin.
  • Çocuğunuzla konuşurken göz teması kurun. Bunun için gerekirse sandalyeye ya da yere oturun.
  • Bir şey söyleyeceğiniz zaman emir kipi kullanmayın. Örneğin yapmaması gereken bir şey yapıyorsa “Yapma!” demek yerine, yapmaması gerektiğini güzelce anlatın.
  • Basit cümleler kurun.
  • Ona örnek olun.
Beğen
Kaydet