Çocuklarda Uyku düzeni

Çocuklarda Uyku düzeni

Çocuklarda Uyku düzeni
Yorucu bir günün sonundasınız. Çocuğunuzu yatağına yatırıp iyi geceler dilediniz.

Belki ayaklarınızı uzatıp biraz dinleneceksiniz, belki de sizi bekleyen diğer işleri halletmeniz gerekiyor. Ancak akşam uykusu için yatağa giden çocuğunuz sürekli sizi çağırıp bir şeyler istiyor ve uykuya dalması belki bir saati bulabiliyor. Bu sahneler size tanıdık geldiyse öncelikle bilin ki yanlız değilsiniz, birçok anne sizinle aynı durumda…

Çocuğunuzun gözlerinden uyku akarken bile uyumaya direnmesinin 2 nedeni vardır:

1

Hayat onun için çok ilginç ve hiçbir şeyden geri kalmak istemiyor, uyuyarak vakit kaybedeceğini hissediyor.

2

Bağımsızlığını ispat etmek için uyumamayı araç olarak kullanıyor.

Öncelikle çocuğunuzun uykuya geçişi kendi kendine başarıyor olması gerekir. Bunu sağladıktan sonra uyku saati yaklaşırken oyalanmasına müsade etmeyin. Alternatif sunun: “Kırmızı pijamanı mı giymek istersin, mavi mi?” “Yatağa şimdi mi gitmek istersin, 5 dakika sonra mı?” gibi. Eğer bezi bıraktıysa yatağa gitmeden tuvalet ihtiyacını giderin.

Uyku rutinini fazla uzatmayın ve sakin geçmesini sağlayın. Yanına suyunu hazırlayın ve onu öpüp güzelce vakit geçirdikten sonra ihtiyacı olursa suyunu kendisi alıp içebileceğini söyleyin. Size seslenip sorular sormaya devam ederse şimdi çocukların uyuma vakti olduğunu, sorularını yarına saklamasını söyleyin. “Şşşş” gibi kısa ve konuyu kapatacak cevaplar verin. Sakin ama kararlı olun.

Beğen
Kaydet