2 Yaşından Büyük Çocuklarda Uyku Düzeni

2 Yaşından Büyük Çocuklarda Uyku Düzeni

Rahat bir uykunun formülü, bebeğinize bir uyku rutini oluşturmakta! Bunu nasıl yapacağınız ise yazımızın devamında…

Küçük bebeğiniz büyüyor… Artık emme problemleri geride kaldı. Dişleri çıktı, ağrılar, ateşler, huysuzluklar çıkan dişlerle beraber yok oldu. Gaz sorunu ise yerini çoktan düzenli bir sindirim ve boşaltım sistemine bıraktı. Yani çocuğunuzun uyumaması için bir neden kalmadı. Tabi bu işin mantıklı görünen tarafı. Aslında durum hiç de öyle değil.

2 yaşla beraber gelen sendrom beraberinde uyku sorunlarını da getirir. Gece geç saatlere kadar oturma, uyumamak için diretme, anneyle beraber aynı yatakta uyuma gibi eğilimler başlar ve bu gerçekten hem ebeveynler için hem de zamanında ve sağlıklı uykuya ihtiyaç duyan küçük bedenler için ciddi bir problem haline gelir. İşler zaman zaman inada binmiş ve içinden çıkılmaz bir hal alsa bile ortada çok önemli bir tespit var ki bu da bu yaştaki çocukların eğitime muhtaç oldukları…

Elbette doğru yöntemler, sabır ve çocuğunuza duyduğunuz inanç ile halledilmeyecek hiçbir sorun yoktur.

Odasını ve yatağını ona sevdirin

Öncelikle odasını ve yatağını benimsetmekle işe başlayın. Onunla birlikte küçük dekorasyonlar yapabilirsiniz. Duvar çıkartmaları alabilir onları beraber yapıştırabilirsiniz. Odasını (makul şeyler yaptığı sürece) kişiselleştirmesine izin verin. Yatağına birkaç çıkartma yapıştırması onu keyiflendirecektir. Onunla birlikte sevdiği karakterlerin olduğu nevresim takımlarından alın ve birlikte yatağına serin.

Pijamalarını ona seçtirin Giyeceği pijamayı ona seçtirin ve pijamasını giydirmeden asla yatırmayın. Uyku düzenini oturtmak için bu şart.

Çocuğunuzu uykuya hazırlayın

Okumanız için masal kitabını ona seçtirin ya da hangi oyuncağıyla birlikte uyumak istediğini. Yahut hangi ninniyi dinlemek istediğini. Bu seçimleri yaparken sizi dakikalarca oyalamasına izin vermeyin. Çünkü uykudan kaçmak için ellerinden geleni ardlarına koymayacaklardır. Uykudan önce mutlaka bebeğinizin hareketli aktivitelerini azaltmayı unutmayın.

İstikrarlı ve kararlı olun… Ama bunları yaparken onun da bir birey olduğunu unutmayın…

Bir uyku saati belirleyin

Bunu yaparken onun akşam yemeği saatini göz önünde bulundurun. 18.00’de yediyse eğer, yatma saatini 2 saat sonrasına ayarlayabilirsiniz. Uyumamak için ağlamalar ve huysuzlanmalar olacaktır ve uykusunun gelmediğini size bu yolla anlatmaya çalışacaktır. Bu aslında tamamen uykusuzluğu ve yorgunluğuyla savaşmak için uyguladığı bir çabadan ibarettir. Vücudu bu yüzden adrenalin salgılar ve gün içinde olmadığı kadar hareketlenir. Yatmadan önce güzel bir duş iyi gelecektir.

Onunla konuşun ve onu ciddiye alın.

Ona artık bu saatte ve tek başına yatması gerektiğini, o uyuyana kadar yanında kalacağınızı (uyku düzenin alıştıktan sonra yanında kalmanıza gerek yok) sizin de onun kadar küçükken bu şekilde uyuduğunuzu ve onu anladığınızı söyleyin.

Yatağından kalkarsa onu tekrar yatırın

Tekrar, tekrar ve belki de defalarca tekrar. Kararlı olun ve göz temasından kaçının. Tüm bunları yaparken despot değil aksine sevecen olun. “Şimdi uyku vakti canım” gibi cümleler kurarak onun kadar dirençli olduğunuzu gösterin.

Uykuya dalarken yanında olduğunuzu hissettirin

İlk zamanlar uykuya dalma süresi uzun olacaktır ki bu son derece normal. Bu süre günden güne azalacaktır. İlk 4-5 gün yatağının yakınında otururken sonraki günler sandalyenizi biraz geri çekin. Birkaç gün sonra biraz daha geriye alın kendinizi. Sizin yanı başında değil ama yakınında olduğunuzu bilsin.

Yaklaşık 10 günün sonunda artık onu yatırdıktan sonra odada durmamanız gerekir. Tabi bu süre her çocuğa göre değişir ama bu süreci ne kadar uzatırsanız ona yeni bir alışkanlık daha kazandırmış olursunuz. Yani siz odadan çıkmadan çocuğunuz uykuya dalmaz.

Korkularını hayal gücünüzle yenin!

Bu yaşlarda korkular artar. Karanlıktan korktuğunu söylerse seçtiği uyku oyuncağının onun yanında olacağını veya geceleri yıldızlar daha güzel görünebilsin diye havanın karardığını ya da karanlık olmazsa ay dedenin görünemeyeceğini söyleyin. Bu kısım tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Ama bu konuda olumlamalar yapmaya dikkat edin.

Beğen
Kaydet