Ayrılık Sendromu

Ayrılık Sendromu

Çalışan bebekli annelerin kendilerine en çok sordukları soru: “İşe ne zaman başlamalıyım?”

Bebeğinizin fiziksel ve psikolojik açıdan gelişimi için süreklilik çok önemlidir. Yani ona bakan kimse, bakmaya devam edecek kişi de hep o olmalıdır. Ama günümüzde çalışan anneler vakti geldiğinde bebeklerinden ayrılmak zorunda kalıyor ve bu ritüelde istemeden de olsa bozuluyor.

Annenin iş hayatına dönme zorunluluğu, güvenebileceği bir bakıcı bulmaya çalışması, kreşlerdeki bakımın yeterli olmaması gibi sebeplerden dolayı pek çok çocuk sevgi dolu bir ilişki deneyiminden yoksun kalıyor.

Bu durumun bilincinde olan çoğu anne de, işe dönme kararını verirken fazlasıyla zorlanıyor ve “bebeğimi bırakıp işe başlamak için en doğru zaman ne zamandır?” sorusunu kendine soruyor.

Ayrılık Sendromu

İşe ne zaman başlanmalı?

Bebeğin fiziksel ve duygusal gelişimi için ilk yıllarında anne ve/veya babanın evde olup günün büyük kısmını bebekleriyle birlikte geçirmesi en ideal yoldur. Ancak günümüzün sosyoekonomik koşulları, kadının iş hayatındaki rolü bu idealle çatışıyor.

Eğer işe dönmek ve bebeğinizin bakımını bir başkasıyla paylaşmak size kayıp hissi yaşatıyorsa, bu bebeğinizle olan ilişkinizi de etkileyecektir. En önemli olan şeyin, yaptığınız seçimin sizi rahat ettirmesi olduğunu unutmayın. Ama yine de işe başlamak için ilk 6 ay boyunca beklemeye gayret edin. 6 aylık bebeğiniz çevresiyle daha iyi ilişkiler kuracağından o tarihten sonra birbirinizden ayrılmanız da daha kolay olacaktır.

İmkanları zorlayın!

Annelik büyük bir iştir, belli bir zaman aralığına indirgemenin ya da iş saatlerinin arasına sıkıştırmanın çok kolay olmadığını kabul edin ve bu durumla yüzleşerek yarı zamanlı ya da iş saatlerinin esnek olduğu seçenekler belki de sizin en az suçluluk hissedeceğiniz seçenekler olabilir. Ama maalesef bazen ailenin finansal durumu, her iki ebeveynin de tam zamanlı çalışmasını gerektirebilir.

Eğer ebeveynlerden birinin iş saatlerini azaltma fırsatı varsa, yaşamın ilk yıllarında bu fırsatı değerlendirmek çok önemlidir. Çocuğunuzla aranızdaki özel bağın farklı koşullarda da gelişmeye devam edeceğini unutmayın. Çalışan anneler de evde olan anneler de çocuklarıyla sağlıklı, sevecen ve güçlü bir ilişki sürdürebilirler.

Beğen
Kaydet