Baby Shower Nedir? Neden Yapılır?

Baby Shower Nedir? Neden Yapılır?
Baby Shower Nedir? Neden Yapılır?

Gebeliğin ilk aylarını tamamladıysanız eğlence başlıyor! Baby shower nedir ve ne zaman yapılır? Bu organizasyonun amacı nedir? Merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızın devamında!

Gebelik testi pozitif çıktıktan sonra, çiftlerin ebeveyn olma fikrine artık yavaştan alışmaya başlamaları gerekiyor. Art arda gelen doktor randevuları ve ultrasonlar, ebeveyn adayları için oldukça hassas ve stresli bir dönemi de beraberinde getirebiliyor. Ancak bebek sahibi olma yolunda anne-baba adaylarını bekleyenler, neyse ki sadece bunlarla sınırlı değil!

İlk süreçteki kontrol aşamalarının atlatılmasıyla birlikte, sıra yeni ebeveynleri bekleyen alışveriş telaşına geliyor. Bu yoğunluğun arasında keyifli davetler ve bebeğe gelecek ufak armağanlar ise anne-baba adayları için adeta bir nefes molası oluyor. Özellikle de ebeveynleri hem maddi hem de manevi olarak rahatlatmaya yardımcı olan “baby shower”lar, bu noktada imdada yetişen en önemli ve en keyifli etkinliklerden biri oluyor. Peki, sizce baby shower tam olarak nedir?

Baby Shower Nedir?

Baby Shower Nedir?

Bebek ve ebeveynleri arasındaki ilk 3 aylık dönem her açıdan çok önemli! Çünkü bu dönemde bebek ve ebeveyn, her şeyden de önemlisi birbirlerini yeni tanıma ve alışma sürecini geride bırakmaya başladıkları bir döneme giriyorlar.

Bebek sahibi olmak, kuşkusuz fazlasıyla önemli ve sorumluluğu yüksek bir karar. Üstelik epey zorlu bir süreç olduğu da söylenebilir. Bu nedenle bebek bekleme sürecinde, anne ve baba adaylarının yeni hayatlarına hazırlanabilmeleri için aile ve arkadaş grubundan destek alması gerekiyor. “Baby shower” adı verilen kutlama organizasyonları da bunun için yapılıyor.

Baby shower’ı en basit haliyle, ebeveyn adaylarının moral ve motivasyonlarını artırmayı hedefleyen bir davet olarak tanımlamak mümkün. Bu organizasyon, aileye yeni katılacak minik üyenin gelişini kutlamak için dünyanın pek çok yerinde uzun yıllardır yapılıyor. Söz konusu etkinliğin Türkiye’de ise popüler olarak yaklaşık 10 senedir düzenlendiği biliniyor.

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Baby Shower Ne Zaman Yapılır?

Baby shower’ın ne zaman yapılacağı, tamamen anne ve babaların belirleyebileceği kişisel bir karar. Yine de baby shower partileri için genellikle, annelerin bulantı ve kusma atakları yaşadığı ilk üç ayı (12’nci hafta) tamamlaması bekleniyor. Ayrıca bebeklerin cinsiyetleri yaklaşık olarak 18 ila 20’nci haftalar arası belli olduğu için bazı çiftler, baby shower düzenlemeden önce bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyebiliyor.

Baby shower partilerinin genellikle son iki ay içinde yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü anne adayının en zorlu ayları geride bıraktığı son iki aylık süreçte, düşük riski de büyük oranda azalıyor.


Kültür, dinî inanışlar, doğacak bebek sayısı ve anne ile bebeğin risk durumu da baby shower tarihinde etkili bir rol oynuyor. Örneğin;

 • Erken doğum riski altında olan veya hamileliğinde yatak istirahati verilen anneler, baby shower partilerini ya ilk aylarda ya da bebek dünyaya geldikten sonra gerçekleştirebiliyor.
 • İkiz veya daha fazla bebeğe hamile olan kadınların tek çocuk taşıyan kadınlara göre, 37’nci haftadan önce doğum yapma ihtimalleri (erken doğum) daha yüksek oluyor. Bu nedenle çoklu hamileliklerde baby shower daveti doğumdan sonraya bırakılabiliyor.
 • Bazı kültürlerde veya dinî inanışlarda bebek doğmadan önce kutlama yapmak doğru kabul edilmiyor. Hatta riskli süreci atlatana kadar kadının gebeliği bile saklanabiliyor. Bu kültürlerde bebeğe nazar değebileceği inancı ağır basabiliyor. Dolayısıyla bazı anneler, bu doğrultuda bebekleri sağlıklı bir şekilde dünyaya geldikten sonra baby shower planlıyor.

Baby Shower Nasıl Yapılır?

Baby Shower Nasıl Yapılır?

Baby shower davetlerinin ortaya çıktığı ilk dönemlerde bir aile üyesi veya yakın arkadaş tarafından düzenlendiği biliniyor. Tabii günümüzde bu geleneğe pek uyulmuyor. Nitekim anne adayları, genellikle kendi baby shower davetlerini kendileri düzenlemeyi tercih ediyor.

Yaygın şekilde yapılan iki farklı baby shower daveti bulunuyor. Bu davetler kadın ve erkek katılımcılara göre ayrılıyor. Öyle ki bazı baby shower partilerine erkekler kabul edilmiyor. Yalnızca annelerin ve kadınların davet edildiği bu tür davetlerde, baba adayı davetin son anlarına yalnızca davetlilere teşekkür etmek amacıyla katılıyor. Bir diğer davet türü ise erkeklerin de davet edildiği “karma baby shower” partileri oluyor.

Baby shower partilerinin ilk adımı olarak davetli listesi hazırlamak gerekiyor. Kaç kişinin çağrılacağı kesinleştirildikten sonra, partinin evde mi yoksa dışarıda mı olacağını kararlaştırmak daha kolay oluyor. Üstelik ne tarz ikramların hazırlanacağını ve ikramların miktarını da davetli sayısı belirliyor.


Evde Baby Shower Fikirleri

Evde Baby Shower Fikirleri

Evde baby shower daveti planlarken mevsime göre hareket etmek gerekiyor. Sıcak aylarda baby shower partileri için bahçe, teras veya geniş balkonlar en uygun mekanlar oluyor. Kış ayları için ise evde tercih edilen bölmenin boyutuna göre davetli listelerinin yeniden düzenlenmesi gerekebiliyor.

Baby shower partisi düzenlerken genellikle bir tema belirlenip ona sadık kalınıyor. Bu temaya göre hem ev içi süslemeler hem de ikramlar hazırlanıyor. Soğuk havalarda bir kış teması belirlenerek sıcak içecekler, tarçınlı veya zencefilli atıştırmalıklar ikram edilebiliyor. Sıcak havalarda ise genellikle soğuk içeceklere, dondurmalara, yoğurtlu ve hafif atıştırmalıklara yer veriliyor. Ayrıca daveti daha eğlenceli hale getirmek için parti içinde çeşitli oyun ve etkinlik planlamaları da yapılabiliyor.

Baby Shower Oyunları Nelerdir?

 • Bebek şarkıları en basit oyunlardan bir tanesi. Seçeceğiniz birkaç bebek şarkısının melodisini mırıldanarak misafirlerinizin bu şarkıyı tahmin etmeye çalışmasını isteyebilirsiniz.
 • Bebek tombalası yapmak çok kolay! Geleneksel tombala oyunundaki sayıları “bebek, bez, anne, baba, erkek, kız, süt, çıngırak” vb. kelimeler ile değiştirerek bebek tombalası yaratabilirsiniz.
 • Çocukluk fotoğrafları asla eskimeyen eğlencelerin başında geliyor. Bu oyun için tüm davetli listesinden bebeklik fotoğraflarını istemek gerekiyor. Böylece misafirleriniz hangi bebek fotoğrafının hangi yetişkine ait olduğunu tahmin edecekleri eğlenceli bir oyun oynayabilir.
 • Bebeklerle ilgili doğru bilinen yanlışların ne kadar fazla olduğunu tahmin edersiniz. Bu yanlışları misafirler gelmeden önce listelemeniz gerekiyor. Misafirler geldiğinde doğru/yanlış oyununu keyifle oynayabilirsiniz.
 • >

Baby Shower Pasta Tarifi

Baby Shower Pasta Tarifi

Baby Shower Pastası için Malzeme Listesi


Pasta Keki için Malzemeler:

 • Yumurta (4 adet)
 • Şeker (1 su bardağı)
 • Un (1.5 su bardağı)
 • Şekerli vanilin (1 paket)
 • Kabartma tozu (1 paket)
 • Tuz (Bir tutam)
 • Ilık su (Yarım çay bardağı)
 • Tuz (Bir tutam)
 • Kakao (İsteğe göre)

İç Dolgusu için Malzemeler:

 • Krem şanti (3 paket)
 • Damla çikolata (İsteğe göre)

İç Dolgusu için Malzemeler:

 • Şeker hamuru

Baby Shower Pastası Nasıl Yapılır?

 • 4 adet yumurtanın sarısını ve beyazını ayırın.
 • Yumurtaların sarısını şekerle birlikte rengi açılana kadar çırpın.
 • Başka bir kapta yumurtaların beyazını ve tuzu kabarana kadar karıştırın.
 • Yumurta sarılarının olduğu kaba pasta keki için gereken diğer malzemeleri ekleyerek çırpın. Bu karışımı diğer kaba ilave edip karıştırın ve fırın kabına dökün.
 • Pasta keki hamurunu önceden 170 derecede ısıtılmış fırında 50 dakika pişirin.
 • Piştikten sonra soğutup ters çevirin.
 • Keki ikiye bölerek arasına krem şanti sürün.
 • Kekin yanlarını ve üstünü de krem şanti ile kapladıktan sonra buzdolabına yerleştirip donmasını bekleyin.
 • Bu sırada hayal gücünüze göre pastanın üstünü kaplamak için dilediğiniz renkte şeker hamuru kullanabilirsiniz.

Afiyetle… 🙂


Beğen
Kaydet