Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bebeklerin gözlerinde oluşan, sarı-yeşil renge sahip akıntının, göz kapaklarını kapamasına çapaklanma denir. Çapağı doktorunuzun uygun gördüğü yöntemlerle temizleyerek bebeğinizin rahatsız olmasını önlemiş olursunuz.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Gözyaşı kanallarında meydana gelen tıkanıklık çapaklanmaya sebep olur. Gözyaşı; gözlerin, göz çukurunda kolay hareket etmesi için imkân sağlar. Yenidoğan bebeklerde gözyaşı kanalları henüz tam olarak gelişmediği için sıklıkla görülen bir durumdur. Bu durum bazen tek gözde bazen de ikisinde birden gözükebilir.

Yenidoğan bebeklerde çapaklanma, beraberinde eşlik eden başka bir sağlık problemi yoksa zamanla düzelen bir durumdur. 1 yaşına kadar eğer beklenen düzelme gerçekleşmezse sondalama adı verilen oldukça basit bir operasyonla kapalı kanallar açılır.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Belirtileri Nelerdir?

  • Bebeğin elleriyle gözünü ovuşturması.
  • Göz kapaklarında gözüken iltihap.
  • Göz aklarında meydana gelen kızarıklık.
  • Kirpiklerin akıntıdan dolayı yapışması.
  • Gözde oluşan sulanmalar.
  • Burun köküne basıldığında göze iltihap gelmesi.

Çapaklanmayı Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bebeğinizin burnunu temiz tutun. Olası bir tıkanıklık durumunda doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda serum fizyolojik yardımıyla burun kanallarını açık tutun. Bu sayede tıkanmaları önlemiş olursunuz.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Nasıl Geçer?

Göz çok hassas bir bölgedir. Bu nedenle bir uygulama yapmadan önce muhakkak doktorunuzdan tavsiye almayı ihmal etmeyin. Göz hastalıkları hakkında daha fazla bilgiye bebeklerde göz hastalıkları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynamış-ılıtılmış su ile ıslattığınız bir bez yardımıyla çapak oluşan bölgeyi hafifçe temizleyebilirsiniz. Bu uygulama öncesi ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

Doktorunuz gerekli görürse antibiyotikli göz damlası ve göz kremi kullanmanızı isteyebilir.

Doktorunuzun gösterdiği şekilde göz pınarının alt kısmında şişiklik olan bölgeye rahatlaması için masaj yapabilirsiniz.

Kaynaklar:


Uzm. Dr. Nihan Çehreli tarafından onaylanmıştır

Beğen
Kaydet