Bebeğiniz ve Ailenizin Diğer Bireyleri

Bebeğiniz ve Ailenizin Diğer Bireyleri

Bebeğinizin dünyasında en önemli şey elbette siz annesisiniz.

Bunun yanı sıra evinizde sizin ilginizi bekleyen eşiniz ve belki başka çocuklarınız da var. Annelik bin parçaya bölünmek demek… Bir yandan bu beklentileri karşılamaya, bir yandan evin düzenini sürdürmeye çalışırken zaman zaman kendinizi bıkkın ve çaresiz hissedebilirsiniz.

Yenidoğan bebeğinizin ailenizin diğer fertleriyle de yakınlaşması ve şimdiden kuvvetli bağlar kurmasını sağlamak sizi rahatlatacaktır. Örneğin ablası ya da ağabeyi varsa, bebeğin altını değiştirirken size yardım etmesini, çamaşırlarını makineye doldurmasını, asmasını isteyebilirsiniz. Ağabey ve ablalar kardeşlerinin bakımı hakkında sorumluluk aldıklarında hem kendilerini önemli hissederler hem de kardeşleriyle aralarındaki bağı güçlendirirler.

Babalar gün içinde işte olduklarından, bebeğinizin akşam saatindeki sütünü emzirmek yerine pompa ile sağabilir, biberonla babasının vermesini isteyebilirsiniz. Beraber geçirdikleri süre az da olsa göz göze, güven ve konfor duyguları içinde kaliteli bir zamana dönüşecek, bağlarını güçlendirecektir. Diğer çocuğunuz 4-5 yaşlarına geldiyse, bebeğin gün içindeki bazı beslenmelerinde mamasının hazırlanması, biberonun verilmesi konusunda o da size yardımcı olabilir.

Beğen
Kaydet