Bebeklerde Uyku Düzensizliği Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde Uyku Düzensizliği Ne Zaman Geçer?

Bebeğiniz artık 4. ayının içinde… Bebeğiniz 3 aylık olduğunda uyku düzeni yavaş yavaş oturmaya, anne de aynı şekilde biraz daha dinlenmeye başlıyor olmalıdır.

Çoğu 4 aylık bebek gecede 6 saat uyuyabilmektedir. Buna karşın bu dönemde bazı yaşıtları gecede birkaç defa beslenmeye devam edebilirler. Bazı bebekler 6. ayları dolana kadar tüm gece uyumakta zorlanabilir. Bu dönemde bebeğiniz gündüzleri, uykusunun uzunluğuna göre 2 veya 3 kez uyumaya ihtiyaç duyar.

Güzel bir banyo veya uyku öncesi hikayesi gibi bir faaliyeti içeren iyi bir gece uykusu rutini bebeğinizin kendi düzenini öğrenmesini ve buna alışmasını sağlayacaktır. Ilık bir banyo yaptırıp, pijamalarını giydirip, onu besleyip, minik bir hikaye okumak veya ninni söylemek ya da sakin bir müzik çalmak, ardından da onu yatırmak ideal uyku rutinidir. Piyasada bulabileceğiniz, bebeklerin uykuya geçişlerine özel hazırlanmış cd’ler temin edebilir ya da klasik müzikler seçebilirsiniz. Vivaldi’nin “4 mevsim” eseri çocuklar için uygun müziklerdendir.

Sabırlı olun, uykusuzluğun en zor dönemini geride bırakmak üzeresiniz. Bebeklerin uyku eğitimine dair kitaplar satın alın. Bunlar farklı metodlar ve yaklaşımlar öneren kitaplar olacaktır. Şimdilik sadece biraz araştırmaya vakit ayırmanız yeterli. Siz ve bebeğiniz için hangi metodun daha uygun olduğuna karar verin. Onun ve sizin için en uygun dönemi seçerek içinize sinen metodu uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerin uyku düzeni ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.