Çocukların Hayali Arkadaşları

Çocukların Hayali Arkadaşları

Çocukların 2-5 yaş arasında hayali arkadaşlar geliştirmeleri doğal ve sık rastlanan bir durumdur.

Dışarıdan bakıldığında oldukça kaygılandırıcı gözükse de aslında hayali arkadaşlar normal gelişimin bir parçası. Hayali arkadaşlar, çocukların onları zorlayan bazı durumlarla baş etmek için kullandıkları bir araç… Bu yaşlarda gerçek ve hayal arasındaki sınırlar çocuklar için çok belirgin değildir. Çocuk büyüdükçe gerçek dünyanın ağırlığı artar ve okula başladığında da hayali arkadaşlar çoğunlukla kendiliğinden ortadan kaybolur.

Çocuğunuzun oyuncak bebeği ile sık sık konuştuğunu, onun da sadece çocuğunuzun duyduğu cevaplar verdiğini görebilirsiniz. Bazı çocuklar da başka hiç kimsenin göremeyeceği hayali arkadaşlar yaratabilirler. Bu arkadaşlarına isimleriyle seslenebilirler, onlarla kavga edebilir, gülüşebilir ve oyun oynayabilirler. Hayali arkadaşı çocuğunuzun özgüven oluşturmasına, duygularını ifade etmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun hayali bir arkadaşı varsa onun varlığını çocuğunuzun önünde inkar etmeyin. Gerekirse çocuğunuzun hayali arkadaşı ile oynadığı oyunlarına dahil olun ancak pasif kalmaya ve gözlem yapmaya odaklanın. Çocuğunuz diğer çocuklarla oynamamaya başlar ve içine fazlasıyla kapanırsa bir pedagoga danışın.