Doğuma Yaklaşırken

Doğuma Yaklaşırken

Doğum öncesinde sizi nelerin beklediğini merak ediyor musunuz?

Özellikle ilk kez anne olacakları, doğuma yaklaşılan dönemlerde tatlı bir heyecan sarar. Ama bazen de bu heyecan korku ve paniğe dönüşür. Doğumun yaklaştığı sıralarda neler olabileceğini, doğumun gerçekleşmesi sırasında sizi nelerin beklediğini bilmeniz korkularınızı giderecektir.

Ne zaman doğuracağımı kesin olarak bilmem mümkün mü?

Doktorunuz doğum yapacağınız tarihi kesin olarak bilmese bile tahmin edebilir. Bu tarih düzenli adet gören anne adayları için son adet tarihini başlangıç günü kabul ederek gebelik haftası hesaplama yapılabilir. Buna ek olarak, gebelik dönemindeki ultrason muayeneleri de yine yaklaşık tarihi verir. yapılabilir ancak tam olarak doğum eyleminin ne zaman başlayacağını kestirmek mümkün değildir.

Doğum zamanı kişiden kişiye mi değişir?

Doğum gebeliğin seyrine göre değişir. Eğer su erken gelmişse bebek vaktinden erken doğabilir. Bebeğin plasentası ile ilgili problemlerde de doğum eylemi erken başlayabilir. Doğum zamanı iri bebeklerde ve annenin pelvis yapısının dar olması durumuna gore değişip daha geç olabilir.

Doğuma Yaklaşırken

Su gelmesi ne demektir?

Doğum suyu gelmesi doğum başlamadan önce bebeğin içinde yaşadığı sıvının boşalmasıdır. Hamilelikte suyun gelmesi durumda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Aksi takdirde bebeğinizin de sizin de sağlığınız riske girer.

Doğum anında bebeğin ağlaması ne anlama geliyor?

Bebeğin ağlaması sağlıklı oluşunun ve yaşama arzusunun habercisidir. Hatta doktorlar bebeğin özellikle kuvvetle ağlamasını bekler. Çünkü ilk ağlayışla birlikte sıvı dolu akciğerler havayla tanışır, oksijenle dolar.

Doğum sancıları nasıl olur?

Gerçek doğum sancısı, düzenli aralıklarla gelen en az 1 dakika süren ve rahim ağzında açılmaya ve incelmeye sebep olan şiddetli sancılardır. Doğum sancılarını tanımak ise, anne adayının ağrı eşiği ile yakından ilgilidir. Ağrı eşiği yüksek biri, bunları çok hafif kasılmalar olarak hafif bel ağrısı şeklinde tarif edebilir. Ağrı eşiği düşük olan biri ise, gerçekte doğum sancısı olmayan ağrıları doğum sancısı zannedip telaşlanabilir.