Hamilelikte Yolculuğa Çıkılırsa Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Yolculuğa Çıkılırsa Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte yolculuk ortada bilinen sorunlar olmadığı takdirde seyahate engel değildir.

Hamilelikte yolculuk ortada bilinen sorunlar olmadığı takdirde seyahate engel değildir. Gebelik boyunca güvenle seyahat edilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hamilelerin seyahate çıkmaları için en uygun zaman ara dönemdir. Yani hamilelikte ilk 3 ay bulantı, kusma hatta düşük riski ile tehlikeli bir dönemdir.

Son 3 ayda karnın iyice büyümesi, doğumun yaklaşması, çabuk yorulma seyahati zorlaştırabilir.

  • Uzun sürecek seyahatlerde mutlaka emniyet kemerinizi takın.
  • Hamileler için en zoru otobüs yolculuğudur. Hareket kısıtlanır, seyrek molalar da ayrı bir sorunu doğurur. Başka bir tercih durumu yoksa ve hamile otobüsle seyahat etmek zorundaysa mutlaka otobüs hareket ederken yerine geçmeli. Otobüsten inerken kenarlara tutunarak inmeli.
  • Tren otobüse göre biraz daha uygun bir seyahat şeklidir. Ancak en fazla 5-6 saat süren tren yolculukları tercih edilmeli. Uzun süren yolculuklar hamileler için hareketleri kısıtlandığından dolayı risklidir.
  • Araba yolculukları hamileler için daha uygun olacaktır. En azından gerekli olduğunda inip hava alabilir, yürüyebilir ve tuvalet ihtiyacını karşılayabilir. Seyahat aracı ne olursa olsun esas olan hamilelerin fazla hareketsiz kalmaması. Hamilelik kanın pıhtılaşmasının artışına neden olur. Bu nedenle hamilikte hareketsizlik uzun süre bacakların sarkık ve hareketsiz kalması halinde damarda kan pıhtılaşması gibi sorunlara yol açabilir. Hamilelikte uçak yolculuğu ise güvenlidir. Kabin basıncında önemli değişiklik olmazsa bebek için de bir risk taşımaz. Havayolu şirketleri belli bir gebelik haftasından sonra doktor raporu talep eder. Çünkü risk almak istemezler. Uzun bir uçak yolculuğu yapacaksanız da, uçak içinde yürümeniz doğru olacaktır.

Seyahat için öneriler

  • Giysileriniz ve ayakkabınız rahat olmalı.
  • Seyahat yastığı rahat etmenizi sağlar. Yanınızda bulundurun.
  • Tuvaletinizi bulduğunuz her fırsatta giderin.
  • Ani açlık ve kan şekeri düşüklükleri için yanınıza atıştırmalık bir şeyler alın.
  • Emniyet kemerinizi mutlaka takın.

Hamilelikte Yolculuğa Çıkılırsa Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzmek ve güneşlenme

Hamilelikte yüzme yapılabilecek en ideal spordur. Elbette ki, atlamalar, havuz kaydırakları, su oyunları ve dalmak yasak. Suya atlamak yerine havuz merdivenlerini kullanmak ya da sahilden denize girmekte fayda var. Havuzlarda kullanılan kimyasalların gebelik üzerinde ekstra bir sakıncası yok. Temiz olduğundan emin olduğunuz deniz veya havuzda yüzebilirsiniz.

Güneşlenme konusunda dikkatli olmakta yarar var. Güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde güneşlenmek gebelik dışında da çok doğru değil. Hele ki hamilelerin, güneşlenmek konusunda çok daha hassas davranmaları önerilir.

Beğen
Kaydet