Hamilelikte Bebekle İletişim

Hamilelikte Bebekle İletişim

Karnınızdaki bebeğiniz sizi duyar. Yeter ki siz huzurlu olun, onu hissedin ve onun sizi hissetmesine izin verin…

Bebeğiniz ne zaman duyar?

Hamileliğinizin 5. haftasından sonra bebeğinizin iç ve orta kulak bağlantıları tamamlansa da ses dalgalarının beyine ulaşması için biraz daha beklemeniz gerekiyor. Minik bebeğinizin sizi tümüyle duyması 17. haftayı buluyor. Bu dönemde ani seslere sıçrayarak tepki gösterebilir. Bebekler önce annesinin bağırsak ve kalp sesini duyar, sonra da annesi konuşurken ses tellerinin oluşturduğu titreşim devreye girer ve ses akciğerler yoluyla bebeğe ulaşır.

Bebek bir süre sonra o sesin hayat kaynağı olan kişiye ait olduğunu hisseder. Yani onunla bol bol konuşun. Sizi keyifle dinleyecektir. 19-20. haftalarda ise, dışarıdaki sesler bebeğinize ulaşmaya başlar. Evdeki, sokaktaki yüksek seslerin hepsini duyar. Babasının sesi bebeğin kulağına ortalama 20 haftalık olmuşken gelir. Bu haftalarda bebeğiniz dış dünyayla tek iletişim yolu olan duyma için çabalar durur.

Bebeklerde kulak gelişimi 24 haftalık olduktan sonra, etraftaki diğer bütün sesleri duyabilecek kadar olur.

Hamilelikte Bebekle İletişim

Bebekle nasıl iletişim kurulabilir?

Hamileliğin ilerleyen ayları, özellikle de doğuma doğru bebeğin tüm hareketleri dışarıdan da görülmeye başlar. Tekmeler artık gözle görülebilecek kadar derinleşmiştir. Bu dönemde anne ve babalar bebeklerine dokunmalı, onları okşamalıdır. Sizi hissedecektir. Aynı zamanda bebekle iletişim kurmak sizinle tek bağı sesleri duymak olan bu minik bebek için oldukça önemlidir.

Doğduktan sonra o tanıdık sesi duyduklarında, sizin güvenli kollarınızda huzurla uyuyacaktır.