Hamileyken Yenilmesi Önerilen 9 Besin

Hamileyken Yenilmesi Önerilen 9 Besin

Hamileyken yenmesi gerekenler hakkında herkesin bir fikri vardır. Peki ya doğrusu nedir? Hamileyken hangi besinleri tüketmek gerekir? Hangi besin bebeğinizin gelişimine iyi gelir? Bu dönemde tüketilmesi önerilen 9 faydalı besini sizin için sıraladık.

1. Yağsız Et

Proteinin içindeki amino asitler, sizin ve bebeğinizin vücudunun yapı taşıdır. Bu nedenle hamileyken günde 75 gram protein tüketmeye özen göstermelisiniz. Yağsız et muhteşemdir, çünkü demir açısından zengindir ve hem sizin hem bebeğinizin alyuvar tedariğini sağlar. Öğünlerinize mutlaka hindi, tavuk ya da yağsız kırmızı et ekleyerek günlük protein ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

1. Yağsız Et

2. Mercimek

Mercimek, hamile kadınlar için en önemli besin öğelerinden biri olan B vitaminiyle (folik asit olarak da bilinir) doludur. Aynı zamanda protein, B6 vitamini ve demir açısından da çok zenginlerdir. Diğer gıdalardan ve baharatlardan çeşitli aromaları kolayca emen mercimekler, bağırsak dostudur. Yeşil, turuncu ve sarı mercimeği salatanıza, çorbanıza, yemeğinizin yanına koyabilir, içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

2. Mercimek

3. Yoğurt

Bebeğinizin büyüyen kemikleri için, sizin ise biberonu güçlü tutmak ve kas fonksiyonlarınıza katkı sağlamak için kalsiyuma ihtiyacınız var. Her gün yaklaşık 120 gr. yoğurt tüketmeye özen gösterin. Bir fincan yoğurt, süt kadar kalsiyum içerir, ayrıca protein ve folat ile doludur. Yoğurtla kendinize muhteşem smoothie’ler yapabilir, mayonez ya da ekşi kremanın yerine kullanarak günlük beslenme rutininize dahil edebilirsiniz.

3. Yoğurt

4. Kuruyemişler

Kuruyemişler; bakır, manganez, magnezyum, selenyum, çinko, potasyum, E vitamini ve hatta kalsiyum gibi önemli minerallerle doludur. Boyutları nedeniyle taşınabilir olmaları, onları doyurucu birer atıştırmalık haline getirir. Yağ oranının yüksek olmasına aldırmayın, çünkü kuruyemişlerin içindeki yağlar sizin için iyi olan yağlardır. Hamileliğiniz boyunca tüketebileceğiniz bu süper besinleri yemeklerinize bol bol dahil etmeyi ve ara öğün olarak tüketmeyi ihmal etmeyin!

4. Kuruyemişler

5. Somon Balığı

Somon gibi soğuk su balıkları, DHA olarak adlandırılan omega 3 esansiyel yağ asitleriyle doludur. Bu yağlar, birçok nedenden dolayı “esansiyel” yani “esas”tır: Vücut bu yağları tek başına üretemez, Hamileliğiniz boyunca her hafta ortalama 200 gr. somon balığı tüketmeniz önerilir.

5. Somon Balığı

6. Avokado

Meyveler hem vitamin deposudur hem de çiğ tüketildikleri için vitaminleri doğrudan alabildiğimiz oldukça önemli bir besindir. Avokado da hamileyken rahatça tüketebileceğiniz meyvelerden biridir, çünkü içinde bol bol omega-3 bulunur.

7. Chia Tohumu

Bu süper tahıl, lif ve omega-3 bakımından oldukça zengindir. Chia tohumu aynı zamanda şekerin kana karışma hızını yavaşlatır, Tohumları yoğurdunuza karıştırabilir, salatalarınıza serpebilirsiniz.

8. Kuru Erik

5 erikte 3 gram lif bulunur, dolayısıyla iyi bir lif kaynağıdır. Günde 25 gram lif tüketmeyi ihmal etmeyin.

9. Ispanak

Temel Reis’in en sevdiği bu sebze sizin de favorilerinizin arasına girmeli! Folik asit, B vitamini ve kalsiyum açısından çok zengin olan ıspanağı, çok iyi yıkayıp çiğ olarak salatalarınızda tüketirseniz, zengin içeriğinden daha çok faydalanabilirsiniz.