Tek Çocuk Mu Yoksa Kardeş Mi?

Tek Çocuk Mu Yoksa Kardeş Mi?

Artık bir buçuk yaşına gelip bebekliğin en zorlu dönemini atlatmış olan çocuğunuz ilk çocuğunuzsa, bu aralar kardeş konusunu değerlendiriyor olabilirsiniz…

Yaygın olan görüş, kardeşi olan çocukların paylaşım ve sosyallik açısından daha iyi geliştiği yönünde olsa da yaşam şartları bazen anne-babaları “Tek çocuk olsun, imkanları daha fazla olsun” diye düşünmeye itebiliyor… Son yıllarda yapılan araştırmalar sosyal etkileşim ve paylaşma konusundaki bu yaygın görüşe ters düşen sonuçlar veriyor. Yani kardeşi olmayan çocukların bu bakımlardan daha az gelişkin olduğunu gösteren bilimsel bir veri yok.

Öte yandan, rekabet ve çatışmaları aşmak konusunda kardeşler birbirini çok daha erken eğitiyor. Tek çocuklar haliyle bu konularla baş etmeyi daha ileri yaşlarda öğreniyorlar. Ömür boyu sürecek karşılıklı destek ve paylaşım ise, kardeş sahibi olmanın en önemli avantajı.

Eğer ikinci çocuğunuzu doğurmayı düşünüyorsanız yaş farkını iyi değerlendirin. Yaş farkı az olduğunda bebeklik döneminde ilk yıllar özellikle anne için hayli zorlayıcı olur. Ancak birkaç sene içinde büyüyüp, iki arkadaş gibi olmaları sizi çok rahatlatır. Evde hali hazırda bulunan bebek eşyalarınız ve taze annelik becerileriniz de işin bir başka güzel yanı. İlk çocuk okula başladığında ikinciyi dünyaya getirmek ise ikinci çocuğunuzun bebeklik dönemini daha keyifli yaşamanız açısından avantajlıdır. Ancak sosyal anlamda ikinci bir zorlayıcı döneme girmiş olursunuz.

Aileniz için en doğru kararı eşiniz ve siz verirsiniz. İç sesinize kulak verin…

Beğen
Kaydet