13-24 Ay Çocuklarda Uyku Düzeni

13-24 Ay Çocuklarda Uyku Düzeni

Bebeğinizin uyku alışkanlıklarını oturtmak için en önemli aylardasınız!

Bebeğinizin yavaş yavaş çocukluğa adım attığı bu dönem uyku alışkanlıklarının oturduğu kritik bir dönemdir. Uyku eğitimi eğer bu dönem verilmez ve geciktirilirse sorunları çözmek daha zor olacaktır.

12-18 aylık bebekler günde iki kez olan uykularını, öğleden sonra yaklaşık 2 saat kadar uyuyarak teke indirebilir. 24 aylık bebek uyku düzenine kadar da gündüz uykusu bu şekilde devam edecek, geceleri de 10-12 saat uyuduğunda bu onun için yeterli olacaktır. Bu aylarda oyun peşinde olan bebekler gündüz uykusuna direnmeye çalışsa da, aynı direnci sizin de göstermeniz gerekmektedir. Yılmayın ve uyku alışkanlığını devam ettirin.

13-24 Ay Çocuklarda Uyku Düzeni

Bebeğiniz bu zamana kadar iyi uyumadıysa ve sağlıkla ilgili başka bir sorunu yoksa ne yazık ki bunun nedeni sizin yanlış yönlendirmeleriniz ve yanlış zamanda yanlış uyku ilişkilendirmeleri yapmanızdandır. Yani bebeğinizi sallayarak, emzirerek, yanınıza yatırarak ya da başka dış etkenlerle uyutuyorsanız; ona bu olanakları vermediğinizde uyumuyorsa ortada bir sorun var demektir.

Bu sorunu bebeğinizin bu döneminde ele alın ve ciddi olarak bir uyku eğitimi verin. Bu dengesizlik sadece bebeğinizin uykularını değil aynı zamanda sizin ve ailenizin uykularını da sekteye uğratacaktır. Bir an önce tedbir almanızda fayda var.

Beğen
Kaydet