6-12 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni

6-12 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni

6-12 ay bebeklerde uyku düzenleri nasıl değişiklik gösterir?

Vücudunun sizinkine benzer günlük ritme girmesi, gece gündüz ayrımını yapabilmesi için yaklaşık 6 ay geçti. Oldukça zorlayıcı olduğunu tahmin edebiliyoruz ama uykusuz gecelere yavaş yavaş veda edeceğiniz zamanların geldiğini müjdeleyebiliriz. 6 aylık bebek uyku düzeninde artık 7 saatini uyuyarak geçirmesi ona yetecektir. Bu sizin de yönlendirmelerinizle gece saatlerine denk gelecektir. Gündüzleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki kez kısa süreli uyutabilirsiniz. Bu gece uykularının derin ve uzun olmasını sağlayacaktır.

Bebeğiniz 9. ayından 12. ayına kadar uykusunun büyük bölümünü geceye rahatlıkla bırakabilir duruma gelecektir. Yine gündüzleri iki kez uyuması bebeklerde uyku gelişimi açısından faydalıdır. Uykuyla ilgili alışkanlıklarının bozulmamasını sağlarsanız her şey yolunda gidecek, siz de bebeğiniz de rahat edeceksiniz.

  • Yeni doğan bebekler 12-16 saat uyur.
  • 6 aylık bebekler gün içinde toplam 11-14 saat uyurken, bunun 6-7 saat arası gece uykusudur.
  • 12 aylık bebekler gün içinde toplam 10-12 saat uyurlar.

Bebeklerin uyku düzeninde ilk 3 ayda kesintisiz 3-4 saat uyurken, 6.aydan itibaren kesintisiz 6-7 saat uyumaya başlayabilirler.

6-12 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni

1 yaş civarında günde iki kere uyurken, ikinci yaşa doğru gündüz uykusu bire düşer.

Uyku aynı zamanda karanlık ve yalnızlıkla baş etmeyi sağlar. Anne-çocuk ilişkisi ve uyku düzensizliği arasında önemli bir etkileşim vardır.