Arkadaşlarla Oyun Buluşmaları

Arkadaşlarla Oyun Buluşmaları

Çocuğunuz artık 75 haftasını doldurdu ve oyun buluşmalarının ve sosyalleşmenin tadını çıkaracak bir dönemde…

Çocuklu yakınlarınız varsa şanslısınız. Keyifli bir buluşma ayarlamanın tam zamanı. Oyun grubundaki arkadaşların çocuğunuzla aynı yaşta olması şart değil. Farklı yaşlarda çocukların bir arada vakit geçirmesinin de avantajları var. Bu dönemdeki çocuklar doğrudan oynama yerine “paralel oynama” yaparlar: Yani yan yana ama yanındakiyle etkileşime girmeden oynarlar.

Oyun grubundaki büyük çocuklar küçükleri “paralel oynama” yerine birlikte oynamaya teşvik eder. Büyük bir oyun arkadaşı çocuğunuza gelişkin becerisi ve hayalgücüyle ilham verir, kendisi de grubun büyüğü olmanın keyfini sürer…

Bir oyun buluşması planlamak isterseniz, bu buluşmayı öğlen uykusu sonrası çocuğunuz dinlenmişken yapın ki keyfi yerinde olsun. Kalabalık bir oyun grubu yerine buluşmayı 1-2 arkadaşla limitli tutun. Süresi de birkaç saati geçmesin. Kalabalık ve uzun buluşmalarda bu yaştaki çocuklar aşırı uyarılabilir ve huzursuzlanabilir. Ayrıca bağışıklık sistemi henüz gelişmekte olan bebeğiniz ne kadar kalabalık ortamda bulunursa o kadar mikrop ve virüse maruz kalacaktır.

Buluşmayı evinizde organize ediyorsanız, çocuğunuzun favorisi olan oyuncakları ortadan kaldırın. Bunları paylaşmak istemeyecektir. İkram olarak kek ve kurabiyeler yerine çiğ sebzeler ve meyveler ile ev yapımı yoğurtlu dip soslar sunmanız hem sağlıklı beslenme açısından faydalı olur, hem de bir sonraki öğünde çok fazla tok olmamalarını sağlar. Aksi takdirde hamur işleriyle midesini dolduran çocuğunuz akşam yemeğine burun kıvırabilir.

Beğen
Kaydet