Kol ve Bacak Kaslarını Güçlendirmek İçin Bebek Egzersizleri

Kol ve Bacak Kaslarını Güçlendirmek İçin Bebek Egzersizleri

Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren hızlı bir gelişim süreci yaşar. Doğduğunda ufacık olan bebeğiniz, kısa süre içerisinde büyümeye ve hareketlenmeye başlar.

Her anne, bebeğinin bu süreçteki fiziksel ve zihinsel gelişiminin sağlıklı bir şekilde sürmesini ister. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için en önemli adımlarından biri de 2. aydan sonra düzenli egzersiz yapmaktır. Bu yazımızda gelişim sürecindeki bebeğinizle yapabileceğiniz, bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacak egzersizleri sizin için derledik.

Bebeğinizin vüducunu tanımasına yardımcı olacak hareketler

Bebeğinizin ellerini başının üzerine doğru kaldırın ve onun kol kaslarını çok zorlamayacak şekilde elleriyle başına dokunmasını bekleyin. Daha sonra bebeğinizin ellerini yüzünde birleştirin. Bu hareketleri bebeğinizin vücuduna dokunabildiği bölgelerinde uygulayarak, günde 4-5 tekrar yaptırabilirsiniz. Gelişimini sürdüren bebeğiniz bu hareketlerle kendisini tanımaya ve algılamaya başlayacaktır. Bu egzersizler aynı zamanda bebeğinizin kas fonksiyonlarının gelişimine de katkı sağlayacaktır. Bebeğinizin egzersiz zamanlarında iyi hissetmesi için onunla konuşun, şarkılar söyleyin ve ne yaptığınızı anlatın.

Bebeğinizin kas ve eklemlerini güçlendirecek hareketler

Bebeğiniz baş kontrolünü sağladıktan sonra, onun kas ve eklemlerini güçlendirecek egzersizlere başlayabilirsiniz. Egzersiz programına onu yoracak, vücudunun tüm eklem ve kaslarını çalıştıracak, ağır ve zor hareketlerle başlamamalısınız. İlk iki hafta daha hafif ve yavaş hareketlerle başlamalısınız.

Bebeğinizin kol kaslarını güçlendirmek için;

1

Önce sağ, sonra sol kolunu yanlara doğru açıp kapatın. Daha sonra, her iki kolunu birlikte açıp kapatın. Son adımda bir kolunu açarken diğer kolunu kapatın. Bu hareketi 5 kez tekrarlayabilirsiniz.

2

Bebeğinizin kollarıyla dairesel hareketler yaptırın. Bu hareketi düz ve ters yöne doğru devam ettirebilirsiniz.

3

Egzersizlerinizi tamamlarken, beğinizin bileklerinden tutarak, kollarını çapraz şekilde açıp germe hareketi ile bebeğinizin kaslarını esnetebilir ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kol egzersizi yapan bebek

Bebeğinizin bacak kaslarını güçlendirmek için;

1

Bebeğinizin bacaklarını aşağı ve yukarı yönde hareket ettirebilir ve dizlerinden büküp tekrar düz olacak şekilde açabilirsiniz. Bu hareketler ile bebeğinizin bacak kaslarının gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Günde 5-10 kez tekrar ettirerek bebeğinizin ayağa kalkma ve yürüme süreçlerini de kolaylaştırabilirsiniz.

Bacak egzersizi yapan bebek

Bebeğinizle egzersiz yapmaya başlarken mutlaka onun isteklerini göz önünde bulundurun. Kendisini hazır hissetmediğinde veya havasında olmadığında onu herhangi bir hareketi yapmaya zorlamayın ve bebeğinizle inatlaşmayın. Bebeğinizin enerjisi yerinde ve hazır olduğunda başlayın. Bebeğinizin keyfi yerindeyken yapacağınız egzersiz aktivitesi ile anne-bebek arasındaki bağı da güçlenir ve bebeğin anneye güven duygusu gelişir.

Benzer Başlıklar

Yenidoğan Bebek hıçkırık