Bebeğinizin Gelişimi ve Demirce Zengin Beslenmesi

Bebeğinizin Gelişimi ve Demirce Zengin Beslenmesi

Bebeğiniz kendi etrafında artık rahatlıkla dönebilmektedir. Yüzükoyun yatarken elleri ve bileklerinden destekle kalkıp bu şekilde durabilir.

Bebeğiniz 6. ayı içinde bir elindeki cismi diğerine geçirebilir ve ilginç bir nesne gördüğünde onu almak isteyebilir. Bu hafta onunla sevdiği oyuncağı saklama oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. Sevdiği bir oyuncağın üzerini küçük bir örtü veya battaniye ile örtün. “Oyuncak nerede?” diye sorun ve yaptığınız hareketi gördüğünden emin olarak “İşte burada!” diyerek örtüyü çekin.

İlgiyle izlediğini göreceksiniz. Bu oyunu defalarca oynayın. Bebekler tekrarı çok severler. Bir adım ötesi de onun örtüyü çekerek oyuncağı bulması olacaktır. Ek besinlere geçişi yavaş yavaş tecrübe eden bebeğinizin, ilk haftaları takiben eksilen demir depolarının yeniden doldurulması gerekmektedir. Bunun için bebek yemekleri hazırlarken demirden zengin (yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, ciğer vb.) beslenmesine özen göstermelisiniz. C vitamini demirin emilimini arttırır, süt ürünleri ise azaltır.

Bu yüzden demirden zengin bir besinin yanında yoğurt yerine 1 parça brokoli sunmayı tercih edin. Yeni Eti Cicibebe bisküvisi 100 gramda 8,9 mg. demir ihtiva eder. Üstelik demirin emilimini arttırmak üzere C vitamini açısından da zengindir. Kahvaltıda arzu ederseniz bebeğinize portakal suyu takviyesiyle demir emilimini maksimize edebilirsiniz.

Beğen
Kaydet