Bebek Gece Uykusuna Nasıl Alıştırılır?

Bebek Gece Uykusuna Nasıl Alıştırılır?

Bebekler uyurken gerçekten de birer meleğe dönüşür. Ama gece uyanmaları bir yerden sonra sizi de çok yorar. Yavrunuzu gece uykusuna alıştırmanız, düşündüğünüzden daha kolay. Sadece biraz sabır gerekiyor.

Bebeğiniz 1 aylık olduğunda artık gündüzleri daha uzun süre uyanık kalmaktadır. Bu zamanı onun duyusal gelişimi için kullanabilirsiniz. Ona şarkılar söyleyebilir, müzik çalabilirsiniz. Kendinizi bebek şarkıları ile sınırlamanıza da gerek yok.

Unutmayın, tıpkı yetişkinler gibi bebeklerin uyku düzeninde de sessizliğe, sakin ve tek başına kalmaya ihtiyacı vardır. Uyanık olduğu zamanlarda huzurlu ve sakin, hiçbir şey yapmadan, sadece etrafını gözlemleyerek kendi kendine kalabileceği zamanlar geçirmesine de izin verin. Bebeğiniz konuşamıyor olsa da ifadeleriyle size bir şeyler anlatabilir. Onu izleyin ve hangi ifadesinin neyi işaret ettiğini keşfetmeye çalışın. Belki dudaklarını büzmesi kısa süre sonra altını değiştirmeniz gerekeceğini belirtiyordur.

Unutmayın, bebeğinizin kendine özgü gelişim göstergeleri olacaktır, çünkü tüm bebekler eşsizdir!

Bebek gece uykusuna nasıl alıştırılır?

Bebeğinizi gece uykusuna alıştırın

Uyku eğitimi, bebeğinize uykuya dalma ve tüm gece uykuda kalabilme becerisini sağlamak içindir. Bazı bebekler düzenli bir uyku rutinini diğerlerine göre daha çabuk benimserler.

Fakat pek çok bebek uykuya dalmada zorluk çeker. Bu durum bebeklerde gece uykusu sırasında uyanıp yeniden uykuya dalmada da kendini gösterir.

  • Bu haftalarda bebeğinizi herhangi bir düzen için zorlamayın. Bebeğiniz birkaç saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyduğundan, bu periyodlarda uyanması da sağlıklı ve normaldir.
  • Ağlamalarına ihtiyaç duyduğu şekilde karşılık verin, onu besleyin ve rahatlatın. Kendi sağlığınız ve sütünüz için, onun uyuduğu saatlerde siz de uyumaya gayret gösterin. Ancak bu dönemde bebeğinizin biyolojik ritmini düzenlemek için onu her gün aynı saatlerde uyutmaya çalışın.
  • Akşam uykusundan önce ılık bir banyo yaptırarak gece uykusu, yani uzun uyku vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Tabii ki ilk 3 ayda bebeğiniz gitgide geceleri daha çok, gündüzleri daha az uyumaya başlayacaktır.