Bebekler için En Uygun İçecekler

Bebekler için En Uygun İçecekler

Bebeğinizi emzirirken yediğiniz ve içtiğiniz her şey sütünüz aracılığıyla bebeğinize de geçiyor. Bu dönemde içtiklerinize dikkat etmelisiniz.

Emzirme dönemini atlatana kadar kuşkusuz en sağlıklı içecek anne sütü. Ama emzirme dönemi geçtikten hemen sonra anne sütünün yerini yine çok önemli bir içecek alıyor. O da su!

Su

Su sadece yetişkinlerde değil bebeklerde ve çocuklarda da vücut mekanizmasının düzgün çalışması için oldukça önemli bir içecek. Terlemeyi bir araç olarak kullanıp vücut ısısını olması gereken ısıda tutmak, idrar içerisindeki atıkların bertaraf edilmesi, alınan besinlerin vücut içerisindeki dolaşımı gibi hayati tüm faaliyetler su aracılığıyla gerçekleşir.

Bunlara ek olarak, çocuğunuzun kendisi için ideal ve sağlıklı olan kiloda kalabilmesini, konsantrasyon sorunları yaşamamasını, kronik hastalık risklerine karşı daha güçlü olmasını ve kabızlık / idrar yolu iltihabı gibi problemleri minimum seviyeye indirmeyi istiyorsanız, su ile olan ilişkisini her daim canlı tutmanızda fayda var. Çocuğunuza su dışında vermeniz gereken başka içecekler de mevcut elbette.

İnek Sütü

İnek sütü çocuk gelişimi için en önemli kaynaklardan biridir. Çünkü süt tam bir kalsiyum, D vitamini ve protein kaynağıdır. Ancak inek sütünün alerjik olabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle sütün 1 yaşından önce çocuklara verilmesi önerilmez. Pastörize edilmiş sütleri kullanmak bu konudaki en iyi alternatifleriniz olacaktır.

Meyve-sebze Suları

Eğer sizin de çocuğunuz diğer birçok çocuk gibi bazı meyve ve sebzeleri yememek konusunda ısrarcıysa, bu meyve ve sebzelerin sularıyla hazırlayacağınız karışımlar oldukça işe yarar bir çözüm olabilir. Tabii bu karışımları hazırlarken temel sağlık kurallarını da atlamamakta fayda var. Çilek alerjisi olabileceğini düşünüp 1 yaşından küçük bebeklere çilek vermemek gibi.

Ancak, meyve ve sebzeleri karıştırarak hazırlayacağınız içecekler sorununuzun kısa vadede etkili bir çözümü olsa da, bunu bir alışkanlık haline getirmemek gerektiğini de aklınızın bir köşesinde tutun. Çocukların damak tatlarını oluşturmaya yardımcı olmak için, meyve ve sebzeleri öğünlerinde katı olarak tüketmelerini sağlamalısınız.

Beğen
Kaydet