Lohusa Annenin En Fazla İhtiyaç Duyduğu Şeyler

Lohusa Annenin En Fazla İhtiyaç Duyduğu Şeyler

Doğum sonrası artık her zamankinden farklı ihtiyaç ve gereksinimleriniz olacak. Peki bunlar neler?

Bir annenin ihtiyaç listesini yapmaya kalksak herhalde sayfalar boyu sürecek bir makale ile karşı karşıya kalırız. En başta uykuya ihtiyacı vardır annenin. Arkadaşlarla buluşmaya, dostlarla sohbete, kafasını dinlemeye, uzunca bir tatile… Liste uzayıp gidebilir.

Annenin ihtiyaçları bitmez. Ama anne de bilir ki önce minik yavrusu gelir. Bir annenin bebeği için yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Eğer bir anne adayı ya da yeni anneyseniz bu listeye mutlaka göz atın, eksiklerinizi tamamlayın.

  • Anneliğin ilk günleri aralıksız emzirme seanslarıyla geçecek. Dolayısıyla göğüs ucu çatlakları sizi bekliyor. Büyük acı veren bu gerçekle baş edebilmenin bazı temel yolları var. İşin sırrı biraz da doğumdan önceki dönemlerde gizli. Hamileliğinizin 8. ayından itibaren göğüslerinizi zeytinyağı ile yağlayın. Buna rağmen emzirmeye başladığınızda çatlaklar oluşursa, göğüs uçlarınızı ılık suyla temizleyin ve havalanarak kurumasını sağlayın.
  • Emzirme sutyenleri de ilk emzirme döneminde size büyük kolaylık sağlayacak. Hamile tekstili üreten mağazaları ziyaret edin ve kendinize emzirme sutyeni alın.
  • Bebeğiniz büyüdükçe ve emzirme dönemi sona ermeye başladıkça mutlakta daha uzun zamanlar geçireceğiniz açık. Bu süreçte bebeğinize özel tencereler edinmenizde yarar var. Küçük tek öğünlük tencereler, sizi hem bulaşık derdinden kurtaracak, hem de yemek ölçülerinizi belirlemede size yardımcı olacaktır.
  • Biberon seçimi ve temizliği de önemli bir diğer ayrıntı. Biberonların ağızlığı bebeklerin aylarına göre değişebiliyor. Bu yüzden özellikle devam sütü kullanırken biberon seçimine dikkat etmenizde yarar var. Çünkü yanlış seçim bebeğinizi anne sütünden soğutabilir.
  • Biberonların temizlenmesi için artık çoğu bebek marketinden sterilizasyon cihazları bulabilirsiniz. Eğer bu tür bir cihaz kullanmak istemiyorsanız, biberonlarınızı her kullanımdan sonra kaynar suda bekletin.
  • Cam rende de bir başka mutfak gereci. Bebeğiniz katı gıdaya geçtikten sonra özellikle kayısı, şeftali, elma, armut, kavun ya da karpuz gibi gıdaları püre halinde yiyecektir. Ancak meyveleri çok ince püre haline getirmektense rendelemeniz tavsiye edilir. İşte cam rende bu aşamada gerekli. Bebeğinize meyve püresi hazırlarken metal değil cam rende kullanmanız sağlık açısından daha iyi olacaktır.
  • Bir annenin en büyük dostlarından biri de el blender’ı. Blender ile haşlanmış sebzeleri püre haline getirebilir, bebeğinize çok lezzetli çorbalar hazırlayabilirsiniz.
Beğen
Kaydet