Bebekler Ne Zaman Evden Çıkartılabilir?

Bebekler Ne Zaman Evden Çıkartılabilir?

Minik bebeğinizin artık dış dünyayla tanışma vakti geldi. Peki bu ilk deneyim için nasıl bir hazırlık yapmalısınız?

Bebeklerin ilk kez ne zaman dışarıya çıkarılabileceği konusu, annelerin aklını kurcalayan soruların başında gelmektedir. Her ne kadar bebeğin doğumu üzerinden 40 gün geçmeden dışarıya çıkartılmaması gerektiği gibi yaygın bir inanış olsa da, doktorlar annelere hazır hissettikleri andan itibaren bebeklerini mevsim koşullarına göre giydirerek ve gerekli tüm tedbirleri alarak dışarı çıkmalarını tavsiye etmektedir.

Unutmayın, bebeğinizi açık havaya çıkarmadan önce mevsim koşullarına uygun şekilde giydirirseniz bebeğin hastalanması söz konusu değildir. Hatta bebeğinizle birlikte ortalama 1 saat kadar açık havada dolaşmanız, günün stresini atmanız için de oldukça yararlıdır.

Bebeğinizi düzenli olarak açık havaya çıkarmaya başlamanızı takiben kısa bir süre içerisinde bebeğinizin iştahının arttığını, daha düzenli ve sakin uyuduğunu göreceksiniz. Bebeğin sıklıkla açık havaya çıkması, hastalanma sıklığının azalması için de faydalı olacaktır.

Artık Sokağa Çıkma Vakti

Güneş!

Eğer bebeğinizle ilk kez dışarı çıkıyorsanız, mevsimi ne olursa olsun bebeğinizi güneşte 2 dakika kadar bırakın ve çok sıcak saatler dışında her gün bu süreyi 2’şer dakika uzatın. Öte yandan sıcak havalarda bebeğinizi soymak, daha serin havalarda ise sadece bacaklarını açık bırakmak çok yararlıdır. Böylece çocuğunuzun vücudunun D vitamini üretmesine yardımcı olursunuz. D vitamini çocuğu kemik hastalıklarından koruyan önemli bir maddedir.Uzm. Dr. Nihan Çehreli tarafından onaylanmıştır
Beğen
Kaydet