Bebeklerinize Mutfakta Öğretebileceğiniz Şeyler

Bebeklerinize Mutfakta Öğretebileceğiniz Şeyler

Mutfak, minik yavrunuz için keşfedilmeyi bekleyen kocaman bir dünya. Onunla mutfağınızda keyifli saatler geçirmeyi ihmal etmeyin.

Çocuklar büyüklerin yaptıklarını yapmaktan hoşlanır, her işlerinde kendilerini büyük gibi hisseder. Sizin her hareketiniz, çocuğunuz için olduğundan çok daha çekicidir ve sizin yaptıklarınızı taklit edebilmeyi başardıklarında kendilerini büyük hissederler. Bu da onlara büyük bir keyif verir.

Bu yüzden çocukları mutfağa sokmak önemlidir. Bir başka deyişle çocuğa mutfağa giremezsin demek zararlıdır. Mutfağa giren çocuğun öğrenebilecekleri o kadar çok ki… Örneğin mutfağa giren, anne ya da babasına yardım eden çocuk iş bölümünü öğrenir.

Evdeki Okul: Mutfak

Tabak taşımak, sofra kurmaya yardım etmek gibi temel görevleri çocuğunuza verebilirsiniz. Bu sayede çocuklar özendikleri işleri başararak, mutlu ve keyifli zaman geçirirler. Mutfakta olmak çocukların matematiğin ve fen bilimlerinin içinde bulunan kavramları da çok daha iyi anlamasını sağlar.

Sıcak nedir? Soğuk nedir? Katı – sıvı – gaz neye denir? İşte bu soruları yaşayarak öğrenilebilecek en güzel yerdir mutfak. Özetle mutfak tam bir okuldur. Çocuklar mutfakta bir çorbanın kaynamasını bekleyebilir. Bu, onlara bir işi sonuçlanıncaya kadar sürdürmeyi, gereken süre kadar beklemeyi; yani sabrı öğretir.

Tabii sabrın sonundaki o lezzetli ödülü de unutmamak gerekir.

Beğen
Kaydet